Estonya.net - [Estonya Hakkında]

Estonya Hakkında

Estonyalılar'ı, Letonyalılar'ı ve Litvanyalılar'ı birbirileriyle karıştırmak Türkler ile İranlılar'ı veya Araplar'ı birbirine karıştırmaya benzer. Çünkü bu üç ulusun kendilerine göre dilleri ve kültürel yapıları vardır. Litvanya ve Letonya birbirileriyle akraba ülkelerken, Estonyalılar, etnik kökenleri bakımından kuzenleri Finlandiyalılar'a benzer. Bugün, isimleri pek fazla duyulmamis, Rusya Fedarasyonu'na bağlı Mari El, Mordviya, Karelya, Komi ve Udmartiya halkları da Fin-Ugor sülalesinden gelir. Ayrıca herhangi bir ülkesi olmayan Laplandiyalılar (İsveç-Norveç-Finlandiya-Rusya), İngryalılar ve Vepsiyalılar da bu sülenenin diger fertleridir. Bizden uzakta bulunan Estonya'nın Rusya Federasyonu'ndaki akrabaları, Tataristan, Çuvaşistan ve Başkır gibi Türki cumhuriyetler ile komşudur hatta içiçedir.

Bununla beraber bu üç Baltık Ülkesi'nin tarihi gelişimleri, coğrafi konumları ve iktisadi yapıları, onları birbirilerine yaklaşmıstır. Günümüzde bölgedeki çokuluslu şirketlerin bir çoğu üç ülkede birden çalışmaktadır. Estonya aynı zamanda yatırımcılar için diğer Baltık Devletleri'ne olan bir kapıdır.

Estonya, tarihi boyunca, bir çok dev imparatorlukların iştahını kabartmış bir bölgede yer almaktadır. Ülke tarihleri boyunca Danimarka, İsveç, Polonya, Almanya ve Rusya'nın egemenliği altında kalmıştır. Ülke Birinci Dünya Savaşı ardından, 24 Şubat 1918'de bağımsızlığını ilan etmiş, ancak kısa bir süre sonra Almanya tarafından tekrar kuşatılmıştır. İkinci Dünya savaşı sonrasında da, 1944'ta, Sovyetler Birliği tarafından tekrar alınmış ve bağımsızlığını tekrar kaybetmiştir. 1988'de Sovyetler'de yıkılma belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte, 300,000 Estonyalı (nüfusun 1/5'i) kansız Şarkı Devrimi ile bağımsızlık isteklerini dile getirmişlerdir. 23 Ağustos 1989'da, Letonya, Litvanya ve Estonya'dan toplam 2 milyon kisi, Vilnius-Tallinn arası karayolunda elele tutuşarak 600 kilometlerilik bir insan zinciri oluşturmuştur. 16 Ekim 1988'de, Estonya, nihayetinde bağımsızlık mücadelesini kazanmıştır. 31 Ağustos 1994'te Rus askerleri ülkeyi terk etmiştir.

Estonya 29 Mart 2004'te NATO'ya, 1 Mayıs 2004'te ise Avrupa Birliği'ne, yapılan referandum neticesinde halkın 2/3 oyu ile tam üye olmuştur.

Aynanın Öteki Yüzü: "Rusça Konuşan İnsanlar"

Estonya nüsufunun üçte biri, bir çoğu Sovyetler Birliği döneminde buraya yerleşmis olan ve Ülkede "Rusça konuşan insanlar" olarak tabir edilen Rus, Beyaz Rus, Ukraynalı, Tatar ve Azeri kökenli azınlıklardan olusur. Ülkemizdeki Kürt yurttaşlarımızın durumu ile Baltık Ülkeleri'nde yaşayan Rus kökenli halklara karşı Avrupa Birliği'nin farklı tutumları, birçok siyasetçimizin sıklıkla dile getirdiği bir konu olmuştur. AB Baltık Ülkeleri'ndeki tavrını, Ruslar'in asimilasyonunu ve bu insanların bazılarının Rusya'ya yerleşmelerinin kolaylaştırılması yönüne koymustur.

Estonya'da Ruslar, kendi okullarında eğitim görmektedirler ve Rus televizyonlarını izlemektedir. Günlük hayatta büyük bir bölümü Estonca'yı konuşmaya gerek duymaz ve bazıları bu dili konuimayı da bilmez. Ülkenin resmi dilinin Estonca olmasına karşın, kamuya ait bir çok yerde, yazıların Rusça ve Estonya Dilinde yazıldığını görmek mümkündür. Etnik Estonyalılar ise, okullarında Rusça'yi yabancı dil olarak görmek zorundadırlar. Halen büyük bir bölümü Estonyalı olmasına rağmen Rus televizyonlarını izlemektedir.

Rusya, ülke üzerinde halen siyasi bakımdan oldukça etkilidir. Bu durum karşısında, Estonya Hükümeti yıllardır kendi ülkelerinde yaşamış Rus azınlığa, Estonya vatandaşı olabilmeleri için "Estonca Dil Sınavı"'nı geçmeyi şart koymuştur. Bugün Estonya'da bu dil sınavını geçememis Rus kökenli insanların, Rus vatandaşlığı da yoktur. Yani, bu insanlar "vatansız" duruma düşmüşlerdir.

Ülkedeki Rus halkı, artık Rusya'daki soydaşlarindan farklı bir nesil haline gelmişlerdir. Ancak bu insaların, kendi vatanları, Estonya'da da çok iyi durumda olup olmadıkları da tartışılır.

2007 Dünya Bankası Verileri (Küresel Ekonomik Kriz Öncesi)
  TürkiyeEstonya
Nüfus (Milyon Kişi)73,891,34
Ortalama Ömür (Kadınlar)7479
Ortalama Ömür (Erkekler)6967
Milli Gelir (x Milyar ABD Doları)65621
Ekonomik Büyüme (%)4,626,33
Yıllık Enflasyon (%)97
Bütçede Doğrudan Yabancı Yatırım Oranı (%)313
İşsizlik (%)105
Internet Kullanıcıları (Yüz kişide)1664
Paylaş
Yorumlar
 1. samet06- 09.05.2012 02:05

  arkadaşlar merabalar , ben Ankara'da üniversite öğrencisiyim ve bu yaz dil pratği için nasipse Estonya'ya geleceğim inş. ; dostlar 1.5 ay sonra yani 15 temmuzda orada olacagım.. Estonya'da güvenilir ve Türk bir arkadaşın beni 1-2 gün estonya ve civarını gezdirmesini istiyorum , arkadaşlar...Benim bulundugum kampta hiç Türk yok hep farklı ülkelerden ; ozamana kadar benım ile irtibara gecersenız çok sevınırım , Ayrıca Türkiye'den bi isteğiniz varsa riga , oradan tallin'deyim getirebilirim dostlar ..Kendi milletimizi kendimiz savunup korumassak hiç kimse korumaz... irtibat : samet-doganotomotiv@hotmail.com -- buradan ulasabılırsınız arkadaslar..

 2. latturk- 08.03.2012 06:03

  Selamlar tekrardan tüm estonya severlere...Estonya.net sayfasını kardeş sayfa olarak www.forumletonya.com gelmiştir. Bakıyorumda baltık ülkelerini türklere en iyi tanıtan sitenin estonya.net olduğunu görüyorum. Çoğu Türk'ün Letontonya ile ilgili bilgilere erişmek için ilk geldiği yer olarak estonya.net sitesi sadece estonya hakkında bilgiler barındıran bir kardeş site olmasından ötürü. Letonya ile ilgili bilgilere erişemiyor.Bu yüzdendir ki, bende www.forumletonya.com sitesini kurdum. Letonya ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceğiniz bir sitedir.İnşallah sayın adminimiz de burdan , letonya hakkında bilgiye erişmek isteyen Türkler için bu mesaja izin verir ve yayınlar. Umarım Kardeş site olarak www.forumletonya.com'u burya ekler.E-mailden admin bana ulaşabilirse bu konuyu karşılıklı olarak halledelim..Saygılar..

 3. snobbull- 16.10.2011 14:10

  estonyadaki kız arkadaşımla evlenmeyi düşünüyoruz. Başka bir ülkede yaşama planımız var ama 1 sene kadar orda yaşamayı düşünüyorum. Geçen ay 7 gün tallinde kaldım. güzel bir yer, insanları tek düze,normal iş hayatı yaşıyorlar, pek curcuna yok yani, orda yaşayan arkadaşlar varsa konuşmak isterim. Konuşmaktan kimseye zarar gelmez tyler_lev@hotmil.com

 4. tibet_- 27.09.2011 06:09

  Ben sofia'da ögrenciyim, türklere karşı çok önyargılılar, burda halk paraya tapar,eger yabanciysan; orjinal taksiye bindiginde kafana silah dayayip para alma gibi seyleri vardir ''tabii gece oluyor bu'' çok sasirtici geldi, polis asla sana yardimci olmaz,konsolosluguna gittiginde ise oldukca şok olma ihtimalin yuksek, şunu der konsolosun; ''bulgaristani biliyorsun ,hukuk yok, bisey yapamayiz, avukata git:)''inanilmaz bir yer bulgaristan:) halaa şoktayim:D halk paraya tapiyor:DDD Bunlar hakaret etmek icin yapilmis ırkçi söylemler degildir, geldigimde humanist olarak geldim,simdi ise dusuncelerim cok degisti,yüzde 90'ı türklerden nefret ediyor we değistirmek istiyorum okulumu....orayi duşunmekteyim, belki orada insan haklari denen birsey wardir???

 5. latturk- 31.07.2011 05:07

  Tekrardan Herkese Letonya'dan selamlar... Yaklaşık 2 yıl önce bi yazı yazmıştım buraya, baya tecrübe edinmiş biri olarak yine yazayım hele ;) ... Ben Letonya da yaşıyorum aha 3 yıl olmuş valla çok bile dayanmışım ha :D Arkadaş ben burda bi restorant açtım hemde Tam Osmanlı usulu pide-lahmacun-kebap-döner vs. her şey mevcut ama bunlar alışmış ağa domuza işlerimiz bi türlü yoluna girmedi her nedense. İnsanları aynı estonyadakiler gibi ya alkolik yada 2-3 kuruşu zor zanat geçinen büyük bi kesim, yani hiç bi farkı yok.Bu arada admin kardeş mümkünse Letonya ilede ilgili bi konu başlığı açsanda burya gelme heveslisi genç türklere bi faydan olsa iyi olmaz mı? ;) Arkadaşlar restoranı kısmetse başkentte alıcam , Riga'ya gelen olursa benimle irtibata geçsin iş imkanları ayarlayabilirim, kendi restoranınımda da iş verebilirim,Bir olun be güzel kardeşlerim o zaman faydanız dokunur Allah için birililerine..Haydi saygılar hakanov@gmail.com Buda facedeki sayfam burdanda hayran olup iletişime geçebilirsiniz.. https://www.facebook.com/pages/Pasha-Kebabs-Restaurant-And-Hookah-Tea-Salon/166623483391705

 6. fatih- 06.07.2011 16:07

  merhabalar, yüksek lisans için estonyaya gideceğim. devamındada oraya yerleşmek istiyorum. yüksek lisans süresince dili öğrenip iş bulmayı umuyorum. bilgisayar alanında iş olanakları hakkında bilgisi olan varmı? mail adresini veren olursa sevinirim. selamlar

 7. aklazarar- 06.07.2011 06:07

  extranjero, kardeşim eston vatandaşına nikahkı basarsan onun orada maddi durumuda biraz iyiyse vize kolay. ben 5 günde almistim. Vise mize bos is sen oraya gidince neler basina gelecek onlari dusun. Geri donus bilet paranida cebine koy :)) benim durumuma dusme..

 8. hasan-huseyin- 30.06.2011 10:06

  estonya tallinn de sehir merkezinde,turistik yerlere 2 dakika yurume mesafesinde,dayali doseli,kiralik daire..+372 58366654...

 9. Sinan- 12.06.2011 02:06

  Selam arkadaşlar. Ben en kısa zamanda tatil yapmayı düşünüyorum Estonya'da bana ne kadar miktar para lazım. Bulgaristan pasaportum var vize sorunum yok kısaca. Yaşamak için nasıl bir yer. Nereleri gezmek gerekir tarihi mekanları ?

 10. extranjero- 25.05.2011 16:05

  Uzun zamandır yorumları okuyorum. Çoğunluk gittiğine gitmişine pişman. Ben Ocak Ayı'nda 1 ay kadar Estonya'da kaldım ve gördüklerimi sizinle paylaşmak istedim. Bir kere görüntü olarak her ülkede olduğu gibi hem güzel hem de kötü yerleri var. Ama küçük bir ülke olmasına rağmen gezilecek yeri çok. İnsanlar genellikle kötü niyetli değil (ya da bana öyleleri denk geldi) ama tabi ki içlerinde kötüsü yok da değil. Ben yaşantılarını Türklere benzetiyorum, tarz farkları pek yok. Standartları yüksek sayılmaz. Çoğunluğu yaşlı da olsa çalışan insanlar. İş olanaklarını da uzun süredir takip ediyorum. Ben orada yaşamayı düşünen biri olarak şunu söyleyebilirim, şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla estonca şart bunun yanında ingilizce de olmalı. Ben elektrik mühendisiyim ve kendi iş sahamda bişey bulmak çok zor. Nişanlım Estonya vatandaşı yakın bir zamanda evlenmeyi düşünüyoruz ancak elçiliğin bu konuda yapacağı yorumları düşünmek bile beni sıkıyor. Bir sürü saçma sapan şey isteyeceklerini düşünüyorum. Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bana bu süreçle ilgili bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

 11. aklazarar- 25.05.2011 06:05

  Estonya Avrupaymış güldürmeyin beni Allah aşkına :)) Hangi Avrupa? 70 yaşında insanların aç kalmamak için iş dilendiğini ben orada gördüm. İnsanların çoğu ekonomik sıkıntılardan alkol müptelası olmuş. Halkın 100/30'u işsiz. İş bulanlar ise karın tokluğuna yaşıyor, maaşları ev kirasına anca yeter. Ülke'de yakında insan kalmayacak, fırsatını bulan yurtdışına çalışmaya gidiyor. Deli gibi evlendim gittim rezillik çektim ülkeme geri döndüm. Bu iş bu kadar basit. Gidin sizin başınıza da aynısı gelecek, kimisi bir sene kimisi 3 sene dayanacak ama er ya da geç aynı akıbet sizin başınıza da gelecek.

 12. burakycel- 18.05.2011 05:05

  Arkadaşlar merhaba. Benim yaşım 22, bu zamana kadar Avrupa'da ve Asya'da çok yere gittim. İnanın bizim Türk insanlarının tek düşüncesi var iş, eş ve hava... Bunların arasında hava olan egomuzu yenmeliyiz. Ve bazı arkadaşlar yabancı ülkeye gidince özgür olurum, kızlar falan diye düşünebilir ama belli bir zamandan sonra özgürlük korkutuyor eğer imanınız varsa biraz. Estonya aynı Polonya gibi gelişmekte olan bir Avrupa ülkesi, Estonya'da sadece iş konusu kebap üzerine ve pide ağılıklı işe gidin dığer, bilgisayar muhendisliği falan bolumleri okuyan bir sürü Estonyalı gencler var ve sizlerin Estonca öğrenmenız gerekir, Rusça diyorsunuz ama her Estonyalı Rusça bilmiyor sadece 30 veya uzeri yaş grubundan insanlar bilirler veya daha üstü. O yüzden çok iyi düşünün... Ve sakın kız için gidiyorsanız uğraşmayın, herşey kız değil, zamanınızı boşa harcarsınız, evlendiniz diyelim, sonrası su olur gider bir kebapçıda çalısırsınız 1000 TL Türk parası para alırsınız. Veya daha düşük, gerisi bir de araba yaparsınız Turkiye'ye iki senede bir gelir havanızı basarsınız ama kimse bilmez ki kebap lokantısında ne yaptığınızı... İyi şanslar... Ve son olarak Türkiye'nın gözunu seveyım öleceğimi bilsem kendi devletimde ölürüm, Avrupa bıze yuva olmaz... :)

 13. sertuncozgunes- 14.05.2011 08:05

  Selam Arkadaşlar; Ben aranıza yeni katıldım burada ne kadar çok takılıyorsunuz bilmiyorum fakat ben Estonyalı bir hatuna ciddi şekilde vuruldum. Kendisi burda Erasmus Öğrencisi yaklaşık 1 - 2 haftadır birlikteliğimiz var uzun lafın kısası ben Estonya ya yerleşmek istiyorum fikirlerinizi bekliyorum tecrubelerinizden yola çıkarak şimdiden teşekkürler.

 14. barquentina- 01.04.2011 03:04

  Saygıdeğer Türk Vatandaşları, ben Kaptan Fatih... 11 yıldır gezmediğim ülke kalmadı... Geçen sene Kızıldeniz'de çalışırken Eston vatandaşı bir bayana aşık olup evlendim ve su an bir çocuğumuz var. Aylardır buradaki yorumları okuyorum. Tecrübelerime dayanarak hayaller kuran insanlara sunu söylebilirim ki. Hayat heryerde kabullenebildiğiniz kadar kolay ve kabullenemediğiniz kadar zor. Nereye ne için gideceğinize karar vermeden amaclarınızı iyi belirleyin. Sağlıcakla...

 15. fikret- 25.01.2011 12:01

  Gelecek olan zaten gelir çünkü Türkiye'den buraları farklı gözükür ve Türkiye'deki Avrupa hayali normaldir sadece burayı burda yaşıyanlar bilir ve unutmayin ki burada göçmensiniz zaten o gereken dilleri bilseniz buna estoncayı değil rusça ve ingilizceyi katıyorum ama iyi şekilde turizmde bar ağzıyla degıl zaten türkiyede açıktır 3 kebabçı var aylık iş bulursanız 350 euro alırsınız yani.

 16. Crazy- 09.12.2010 04:12

  Sevgili Maestro Kardeş oranın zorluklarından bahsetmişsin. Yine tamam. Şu an için hayat şartları ve kazanç her şey zor Estonya'yı diğer Avrupa ülkeleriyle kıyaslama demişsin. Tamam o da doğru ama oraya gelmeden diğer Avrupa ülkelerine nasıl geçeceksin, hem sen ailevi nedenlerden dolayı oradaymışsın. Aileni de alıp dönsene Türkiye'ye en azından Türkiye'de yabancı dil bilmen gerekmiyor. Kazma kürek işi bile olsa yaparsın, Allah ne verdiyse, hayatını yaşarsın. Razıysan yarın gel bana sana iş konusunda yardımcı olacağım, asgari 600 TL'ye iş bulacağım sana söz.

  Estonya.net: Estonya'nın göçmen politikası Orta Avrupa Ülkeri'nden daha ağır. Yani diğer Avrupa ülkelerine gitmek için Estonya'ya ara ülke olarak kullanmak mantıklı olmaz. Nasıl olsa iş bulurum diye yabancı bir ülkeye de gitmenizi tavsiye etmem.

 17. maestro_901- 20.11.2010 16:11

  İyi de kardeş ben kendi fikrimi söyledim. Sen nasıl düşünüyorsan ona göre önerilerini sun millete. Hem ben milleti neden karamsarlığa düşüreyim ki. Burayı Almanya, Hollanda filan gibi Avrupa ülkeleri sanıp da hayat kurtarma manasında pek umutlu gelmesinler diyorum. Gelen gelsin kardeş ülke benim malım değil ki. Vizesini alan gelsin kendi gözü ile görsün.

  Bu arada standartlardan filan bahsetmişsin. Ne standardı var kardeş, açta arkadaşlar anlasınlar standartları. Ben açık ve net söylüyorum. Estonca veya Rusça bilmiyorsanız ve öğrenmez iseniz burada sürünürsünüz.

  Me-rich kardeş İngilizce dil oku var tabi ama estonca veya rusça grupları ile veriyorlar dersleri bildiğim kadarı ile. Kız için gelen arkadaşlarada söylüyorum niyetiniz kız ise gelin kardeş kızlar çok güzel.

 18. me_rich- 03.11.2010 15:11

  Merhaba arkadaşlar ben üniversiteyi yeni bitirdim ve Estonya'da dil okuluna gitmek istiyorum. Acaba Estonya'da ingilizce dil okoulu var mı ? Bu konuda bilgi sahibi olan arkdaşlar veya site yöneticileri yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

  Estonya.net: Bu konu hakkında daha sonra size bilgi vereceğim.

 19. Meriç- 28.10.2010 15:10

  Merhabalar ben Aralık'ta askere gidiyorum ve dönüşte Estonya'da dil okuluna gitmek istiyorum. Bununla ilgili araştırmalarım var fakat buradan da bilgi almak istedim. Estonya'da başvurabileceğim İngilizce dil kursları var mı ve eğer varsa bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

  Estonya.net: Bu konuda bir araştırma yaptıysanız, bulduklarınızı cemyildiz@estonya.net adresine göndermenizi rica ediyorum, böylece paylaşımlarınızı bu sitede yayınlarız ve başkaları da faydalanır.

 20. Crazy- 01.10.2010 04:10

  Herkese merhaba,

  Daha önce de dile getiriğim gibi Turkiye'nin hava şartlarının iyi olması karın doyurmuyor ve yaşam standartlarını da yükseltmiyor.

  Arkadaş sucuktan falan bahsetmiş, eminim ki domuzsuz bir kaç yiyecek bulmak mümkün olacaktır,

  Ha bir de ailevi nedelerden bahsetmişsin, olmuyorsa alırsın dönersin Türkiye'ye, aileyi bahane etme, Estonya'da 40'a yakın Türk vatandaşı bulunuyormuş, ya kardeşim beğenmiyorsanız dönün Türkiye'ye, ne yapıyorsunuz orada, gitmek isteyenlere faydanız olacağına hep milleti karamsarlığa düşürüyorsunuz.

  Hava Şartlarını Bahane Etmeyin Türkiye'de de Maaşlar İyi Değil İnsana Saygı yok Emeğe Saygı Yok Gitmek İsteyenler Bana Ulaşsın Konuşuruz Yardımcı Olmaya Çalışırım.

  alp_i2001@hotmail.com

 21. maestro_901- 22.09.2010 06:09

  Yaklasik 2 yildir Estonya dayim. Ailem sebebi ile burdayim. Estonca ve Rusca bilmiyorsan eger is bulman cok ama cok zor. Estonca ve Rusca bilen arkadaslarin is bulma sanslari cok yüksek fakat cok yüksek maas beklemeyin. Sadece ingilizce bilen arkadaslarinda ingilizcelerinin cok iyi derece olmasi gerekmektedir. Bilgisayar mühendisi veya bilgisayar programlarindan cok iyi anliyorsaniz is bulma sansiniz sadece ingilizcede az da olsa olacaktir. Birde 2011 den itibaren euro ya geciyorlarki buda ülke icin ayri bi sikinti olacaktir. Lokanta filan yerlerde calismak isteyen arkadaslarin bile en az estonca bilmeleri gerekmektedir. Türk lokantalari bile Estonca ve rusca bilen isciye ihtiyac duymaktadir ki maaslarida cok düsük. Yemek konusunda türk yemeklerine hasret kalirsiniz. Sucuk salam vs et türlerini aklinizdan silin cünkü neredeyse hepsi domuz katkili. Haa böyle bir sorunu olmayan arkadaslar icin farkli bi durum tabi. Meyve sebze konusundada cok sikinti cekersiniz. Iklimler acisindanda bu kisin nasil olacagini bilmiyorum ama gecen kis -35 dereceyi gördüm ve cokta rüzgarliydi. Bu yaz cok sicakti. Kendine güvenen ve gelmeyi gercektendende isteyen arkadaslarin gelip görüp tecrübe edinmelerini cok isterim. Saygilarimla.

 22. Leqo- 31.08.2010 21:08

  selam, Estonyada ikamet eden veya gitmeyi düşünen Türk arkadaş arıyorum. Estonyayı görmeyi çok istiyorum, msn adresim admin@yelpaze.com

 23. senacan123- 31.08.2010 03:08

  Estonya'dan cep telefonu hattı allmak istiyorum bunu nasıl yapabilirim bana bu konuda yol göstereblecek misiniz? Birde dakikası ne kadara mal olur, bu hattı Türkiye'de kullanırsak..?
  Estonya.net: Estonya'da Elisa ve EMT diye iki adet cep telefonu operatörü biliyorum. Elisa'nın 35, 75, 150, 250 ve 500 paketleri var. Örneğin 35'lik paketin sabit fatura bedeli 35 kron! Sabit fatura bedelleri arttıkça dakika konuşma ücreti azalıyor.
  35'lik paketin dakika konuşma bedeli 0.92 Kron iken 500'lük paketin dakikası 0.50 Kron'a kadar düşüyor. Daha çok bilgi için elisa.ee ve emt.ee adreslerinden müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz. 100 Estonya Kronu 12 Türk Lirası ediyor. 0.5 Kron 6 Kuruş eder.

 24. aklazarar- 29.08.2010 12:08

  Burası harikalar diyarı değil. Gelin ve görün denemesi bedava!

 25. Yiğit- 27.07.2010 06:07

  Herkese merhaba Öncelikle Ben Şunu Estonyadaki Arkadaşlara Soruyorum Mademki Estonyada Yaşam Şartları Zor Türkiye Kadar Olamıyor Sizin Orada Kalmanız İçin Tutan Ne? Tamam Parası Ytl Kadar Değerli Değil Ama Bu Parayı Nasıl Kullanacağına Bağlı Ve Şunuda Söyleyeyım Vize Falan Hakkında Bir sürü Yorum Var İşte Evlensemde Alamazmışım Sen Nasıl Aldın Peki? Estonyaya Gitmekten Vazgeçirdiniz Beni NeKadarda Estonlar İyi Değilse İnanın Bizim Türk Milletinin Dedikosundan Yalanından Sahtekarlığından İyidir Havasına Gelince Havası Soğukta Olabilir Sıcakta 24 saat soğuk Havada Kalacaz Anlamını mı Taşıyor Bu? Yani Arkadaşlar Ben size Şunu Söyleyeyim Kısacası Ordaki Türkler Burdan Oraya Kımsenın Gidipte Birşeyler Kazanmasını İstemiyorlar msn adresim nistel26@hotmail.com

 26. cesurtimur- 20.07.2010 04:07

  Merhaba sevgili arkadaşlar. Uzun zamandır forumu takip ediyorum. Ama ilk defa yazmaya karar verdim. Benim Estonya'da yaşayan veya bulunan arkadaşlara bir kaç sorum olacak. Ben daha once Finlandiyada bulundum. Musaade ederseniz alt alta siralayarak sorayim:
  1)Estonca - Fince arasinda ne kadar benzerlik var? Estonca bilen birisi Finceyi rahatlikla anlayabilir mi?
  2)Estonya'da ulasim durumu nasil? Rayli sistem ve ulasimin ucreti bakimindan kolay mi?
  3)Estonya'dan biri ile evlendiginiz zaman yani daha dogrusu Estonya oturumunu aldiginiz zaman Finlandiya'da is buldugunuzda oturumunuzu transfer etme olasiliginiz var midir? Varsa ne gibi islemler gerektirir?
  4)Estonyanin en temiz ve en bozulmamis taraflari neresidir? Vorumaa diye bir yerden 12 aylik bir Gonulluluk projesi teklifi aldim. Oranin nufusu 15 bin. Sizde orada yasanilir mi 12 ay?
  5)Estonyada halk gunluk kullanimlarinda en cok hangi dili kullaniyor?
  Yukarida siralamis oldugum sorularima cevap verenlerden Allah razi olsun simdiden. SAYGILAR
  cesurtimur@hotmail.com

  Estonya.net Editörü yanıtı:
  1) Estonca ve Fince iki ayrı dil ancak akraba diller. Azerice-Türkçe arası benzerlikten daha uzak, daha çok Tatarca-Türçe gibi. Sayılara bakalım, taksim işaretinden önce Estonca sonrasında da Fincelerini yazıyorum (Not: Fincede Y harfi, Ü olarak okunur): Üks/Yksi, Kaks/Kaksi, Kolm/Kolmi, Nelja/Neljä, Viis/Viisi, Kuus/Kuusi, Seitse/Seitsemän, Kaheksa/Kahdeksan, Üheksa/Yhdeksän, Kümme/Kymmenen
  2) Estonya'da ulaşım ücretleri ortalama olarak Türkiye'nin altında, Tallinn gibi büyük şehirlerde bir çok banliyo tren yolu hattı ve tramvay var.
  3) Finlandiya'ya gitmek için Estonyalı biri ile evlenmek kulağı tersten kaşımaya çalışmak gibi bence. Estonya göçmenler konusunda Finlandiya'dan daha zor yasaları olan bir ülke.
  4) Võrumaa (õ, türkçedeki ı gibi okunuyor) Estonya'nın güney bölgelerinde ve sanırsam oldukça sıkıcı bir kasaba, belki arada bir ordan Tartu'ya gidersin. Ayrıca bu bölgede Estoncanın Võru şivesi var, mesala normal Estonca'da büyük ünlü uyumu yok ama Võru şivesi aynı Türkçe gibi büyük ünlü uyumuna göre son ek alan bir şive.
  5) Estonya'da yaygın dil Estonca'dır. Ancak nüfusun 1/3'ü Rus kökenli ve bunların bir bölümü Estonca dilini bilmiyor. İngilizce de yaygın olarak bilinen bir dil.

 27. GG- 12.07.2010 01:07

  genco, cok dogru bir karar vermişsin estonyaya gitmeyerek :) Aklın yolu bir

 28. elifdeniz- 11.06.2010 15:06

  merhaba herkese.ben istanbul üniversitesi u.a ilişkiler okuorum seneye talline erasmusa gideceğim.gidicek olanlarla irtibata geçmek isterim

 29. genco- 09.05.2010 09:05

  slm arkadaslar ben genco aslinda adim mustafa ama herkes bana genco diyor cok benzedigim icin neyse konular var konusulacak ben daha once turkiyedeydim ve italyaya geldim iki sene italyada kaldim calisiyorum dukanim var suhan italyada bir kizla tanistim nereli biliyormusunuz estonyali ve asik olduk bir birimize iki hafta sonra evlendik aradan 8 ay gecti ve simdi esim hamile ama estonyayi hic sevmiyorum esimi cok seviyoreum niye diyeceksiniz estonya gezmek icin tatil yapmak icin cok cok guzel ama orda calismak icin diyor saniz tavsiye etmem cunku parasi cok degersiz baska bir ulkeyi secin ha oranin pasaport larini almak icin evlilik yapacaksaniz olur ama uyaniklik olur oda senin burnundan cikartirlar onlar alana kadar pasportu sende bitersin.neyse benden bu kadar kendinize cok iyi bakin tavsiye etmem'''''yorum gencooo

 30. bcoban- 03.04.2010 11:04

  17-22 Nisan tarihleri arasında Judo Türk milli takımı olarak Tartu'da olacaz. Türk arkadaşlarımızla görüşmek isteriz. selam ve muhabbetlerimle... doç.dr.bilal çoban bcoban@firat.edu.tr www.bilalcoban.com

 31. hsntrgt- 02.04.2010 08:04

  Arkdaşlar selam, ben Ege Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Seneye Estonya Tallinn Üniversitesi'ne Erasmus ile gideceğim. Orada Türk arkadaş varsa yardımcı olucak tanışmak isterım. Ucuz yemek ucuz kalacak yer hususunda yardıma ihtiyaç duyacağım.

 32. emras78- 31.03.2010 10:03

  arkadaslar ben turkıyede estonya vatandası ıle evlenıcem ..daha once evlenmıs olanlar asama asama orda oturum ıcın ne yapılmasını yazarlarsa sevınırım....bırde estonyada yasayan ve dekarasyon işi ile ugrasan varmı?

 33. osi805- 07.02.2010 03:02

  herkese selam, ben estonya'da iş arıyorum. nisanda estonya'da evleneceğim. estonya'da yaşayan arkadaşlardan yardım bekliyorum.

 34. otarazan- 23.12.2009 01:12

  Merhaba, ben 28 Şubat'ta 4 günlüğüne Letonya ve Estonya'ya tatile gidiyorum.Orada bulunan arkadaşlarla tanışmak isterim. E-mail adresim otarazan@yahoo.com veya msn otarazan@hotmail.com onur.

 35. pashalovely- 30.11.2009 06:11

  bu arada mailim pashafromalanya@hotmail.com

 36. pashalovely- 28.11.2009 12:11

  arkaşlar merhaba...ben yakında estonyada olacağım bir aylığına..kohila diye biryerde..herhalde taline yakınmış..aralığın 15 inden ocak 15 e kadar..talin ve civarında kalan türkler varsa lütfen yazışalım...en azından can sıkıntısı gideririiz.

 37. ümit- 28.10.2009 12:10

  şu an 8 aylığına estonyadayım ingılızce derlerı verıyorum bır lisede. sorularınızı yanıtlama ve elımden geldiğince yardım edebılırsem ne mutlu bana

 38. fatoş- 27.10.2009 07:10

  mayıs ayında Estonyaya gideceğiz.orada yaşayan türklerden bilgi istiyorum.NASIL BİR ÜLKE? Halkı nasıl geçinir? Nelerden hoşlanırlar? en çok ne yenir?....................v.b

 39. volkan- 10.09.2009 16:09

  msn: volkan_tuncelli@hotmail.com

 40. ercan- 11.08.2009 03:08

  Bu benim ikinci yorumum çünkü ilk yorumumu göremedim. Neyse, Estonya'ya gidecek olanlar beni eklesin çünkü ben de gideceğim, en azından beraber gideriz. (ercandemir77 [at] windowslive.com)

 41. REEKVIEM- 18.07.2009 09:07

  TO OZAL : If you wanna open turkish kebab restaurant in Estonia, then would be very very nice that you could talk estonian. We are not russian anymore so much. Thank you.

 42. MEHMET- 04.07.2009 05:07

  Merhaba sevgili kardeşim Ali, bir de şu msn adresini açsan da bir de şu güzel yüzünü görmek bize de nasip olsun. Türkiye'den saygılar.

 43. OZAL- 26.06.2009 15:06

  Selam arkadaşlar, Estonya'da işyeri açan var mı? Restoran ya da kebabçı. Orda iş yeri için ne gibi prosedürler gerekli. Çok ileri sevide ingilizcem var, iş yeri açmamda yardımcı olmaz mı? İlla ki rusça mı bilmem gerekiyor? Sağolun. ozalseker@gmail.com

 44. Alp Sarı- 22.06.2009 05:06

  Selsm arkadaşlar, ben Letonya Riga hakkında bilgi almak istiyorum. Kız arkadaşım yanına gıtmek istiyorum ve oranın yaşam şartları nasıl bilgi almak istiyorum. 1 ayda ne kadar harcama yaparım? Ne kadar para yeter bana 1 ay için? Haftada ortalama 4 gece bara gitsem sigara içki ve yemek. 1 ay bu şekilde bana ne kadar para yeter bilen varsa lütfen bana yardımcı olsun. Yatacak yer sorunum yok, diğer konularda bilgisi olan varsa bana lütfen bilgi versin. Şimdiden teşekkür ederim.

 45. merve 13,04,2009- 13.04.2009 01:04

  arkadaşlar ben bu estonyayı çok araştırdım. şu anda türkiyedeyim. oraya gelmeyi düşünüyorum. ama orada yaşayan türklerlede diyaloğa geçmek istedim. orda hayat nasıl türkler nasıl karşılanıyor. ve türklere sunulan iş imkanları var mı çok tşk ederim şimdiden.

 46. sinan sever- 07.04.2009 03:04

  arkadaşlar ben estonyadayım su anda ama geri donecegım bellı sure ıcınde.erasmus ogrencısı arkadaşlar goruyorum.okullarınıza lutfen bı sorun,sırf yurtdısı gorelım dıye sıze neden tabiri yerındeyse estonyayı kakalamışlar?ben olsam gitmem.turkıyede rahat rahat derslerımı geçerim.saygılar....

 47. murat- 23.03.2009 14:03

  arkadaslar estonyada evim varsa sorun yok diye anladim peki is imkanlari nedir insanlarla konusacak kadar ingilizcem var esim orda calisacak bir erkek olarak ben ne is yapabilirim turkiye estonya arasindaki tiacert az oldugu icin sanirim bu ticari islerde basarili olabilirmiyim turklere bakis nasil bilgi verebilirmisiniz. muratalisiroglu@hotmail.com

 48. hakan- 23.02.2009 06:02

  seelam arkadaslar.Ben yaklasik 5 aydir Letonyada yasiyorum.Bu siteyi buldum estonyada yasayan turkler icin guzel bir site olmus. Bilmiyorum burda letonya da yasayan turk var mi yok mu.Varsa konusalim.. e-mail adresimi veriyorum. hakanov@gmail.com

 49. Deniz- 17.02.2009 14:02

  Merhaba, Baltik ulkelerine gelmeye karar vermis veya veriyor olan sayin Turk kardeslerime. Bir soruyu kendinize defalarca sorun, Ben ne icin Baltik ulkelerine gitmek istiyorum ve amacim ne. Tatile gelmek farkli ki gayet guzel ulkeler ancak yasamak cok daha farkli. Kimseye korku veya umutsuzluk vermek istemem ama gercekler acik ve bu insanlar gercekci insan yapisina sahipler. Baltik ulkelerinde is bulma ve para kazanma umidine kapilmayin, oturma ve calisma izninizi alsaniz bile is kurumlarinda oncelik baltik ulkeleri vatandaslarinindir, Buralar, halen anlamadi iseniz fasulyeden avruba birligi memleketleridir. eger turkiyeden emeklilik, gazi maasi veya kirada olan evinizin geliri yok ise ki bu bizim YTL bu ulkelerde kur olarak yuksektir burada vasifsiz isci statusunde kazanacaginiz para yol ve ev kirasina yeter. Burada insanlar nasil yasiyor derseniz bagimsizlik zamaninda herkes devletten birsey almistir ev arazi vs. onlar sayesinde insanlar mal sahibi olmustur eski SSCB nin aldigi ve bagimsizlik sonrasi kazanailan ve cin fikirlilerin yok pahasina kapattigi topraklar ve araziler. Hava soguktur kisin eksi 35 gorursunuz, disarida pek bir eglence yoktur, icki ucuzdur ve yuksek derecelidir, hava kapali ve karanliktir, yazin yagmurlu olur genelde, evde gecer hayatiniz buyuk cogunlukta, eger evlilk yapacaksaniz tavsiyem esiniz olacak insani iyi taniyin ve birlikte yasayabileceginizi idrak edin cunki onunla evde cok uzun bir zaman gecireceksiniz. Hepinize saygilar. Eger bir yardimim olacak ise deniz@inbox.lt adrsinden bana ulsabilirsiniz

 50. ferit- 05.02.2009 03:02

  ben de finlandiya pasaportu var ama türkiyede oyuruorum vizeye gerek varmı bide letonyadan varstu ya nasıl gidebilirim Varstu ve civarı hakkında bilgi sahibi olanlarla konuşmak isterim konuşmak isteyenler için swatteam1234@hotmail.com eklerlerse çok sevinirim

 51. hasan azak- 17.01.2009 03:01

  slm arkada$lar yurt di$ina cikan bir pi$man cikmayan 1000 pi$man lafini hatirlatirim ben 2.yildan fazla kazakistana kaldim $uan dubai deyim ruscam ingilizce azda olsa var benim orda kiz var maa$lari du$uk dubai,kanada.avusturyaya,irlanda,gore ama orasida bir avrupa hic gitmeyen icin az da olsa tercube olur genede ba$kasinin agziyla i$ yapmayin firmalar ve konsolosluklara ba$ vurun kendinize iyi bakin

 52. alihancosar- 10.01.2009 13:01

  Estonya sadece bir kışkırtma ülkesidir istedi kadar ilerde olsun bizde bu millet oldukça sırtımız yere gelmez geldiremezler geldiremiyeceklerde bunun örnekleride tarih kitaplarında çok var

 53. Ali- 20.12.2008 07:12

  Arkadaslar Esselaminaleykum ana dili estonyaca turk okulu falan yok, azeri okulu var oda hemen hemen turkce gibi , TÜRKleri seviyorlar sadece ruslar Türklerden hoslanmiyor tallinde ruslar cogunlukta oldugundan orada rusca konusuluyor, ayrica vize islemleri zor diyen arkadaslar ne yapmam lazim demeyin konsolosluk var oraya danisin, burdan kimse size bir yardim yapamaz bos laftan baska, arkadasin biri soruyor 20 gunlugune gelecem ne yapmam lazim , kardes gelirken sadece internetten yazip mi geliyon konsolosluga sor, soru sormaninda bir usulu var kimse kizmasin ama bu yuzden sorulari okumak bile istemiyoruz bize yardima ihtiyaciniz olan konulari sorun ve sormadan önce sayfayi okuyun gene diyorum mesela adamin birinin vize davetiyesi yok bana davetiye gönderecek biri varmi diye sorabilir , mesela arkadasim rateden veya herhangi biryerden tanisir bir surpriz hediye gondermek ister veya anlasmak icin yardim ister, ulasamadigi endiselendigi bir arkadasina ulasmak icin yardim isteyebilirler buna benzer konular okul okucak arkadaslar okul hakkinda sorabilirsiniz ama tekrar söyleyim kisiye göre degisiyor burada olup olmayi istemeyen arkadaslarda var olmadan cennet diye sallayanlarda var burda yasayip gayet memnun olnada var hay hay aam vize konusunda ne yapmam lazim dersen herkese ayni prosedürü uygulamiyorlar ne yazikki o yuzden konsolosluga danisin amacim sorularinizi yadirgamak veya bencillik degil sadece bu tur sorular yuzunden gercekten yardima ihtiyaci olan insanlarin mesajina bulamiyor yada gec buluyor cevap veremiyor yada gec veriyoruz saygilarimla

 54. orçun- 03.11.2008 14:11

  estonya da avrupa birliginde oldugu icin schengen e dahil oldugu icin avrupaya bu ufak ülkeden giriş yapıp vatandaşlık almak daha kolay olabilir diye düşünüyorum, bi fikriniz var mı arkadaşlar?
  Estonya.net:
  1. Tüm AB ülkeleri Schengen kapsamında değil, aynı şekilde AB üyesi olmadan da bu anlaşmaya imza atan ülkeler de var, mesala İsviçre.
  2. Estonya vatandaşlığı almanın diğer ülkelerin vatandaşlığını almaktan daha kolay olduğunu sanmıyorum. Ayrıca Türk vatandaşı olmak sandığın kadar kötü değil.

 55. orçun- 03.11.2008 14:11

  selam arkadaslar, ben istanbulda, avrupa birligi ilişkileri bölümünden bu sene mezun olacam. ve estonyada avrupa birligi üzerine master yapmak istiyorum. bildigim kadarıyla tartu üniversitesinde varmış bölüm. genel olarak estonyada master tavsiye edermisiniz? tartu da yaşayan arkadaşlardan bilgi alabilirsem çok sevinirim. çok teşekkürler

 56. orkun- 29.10.2008 04:10

  aralık ayında letonyaya gitmeyi planlıyorum.letonyada bulunmuş ya da türkiyeden vize almış arkadaşalr biraz fikir verebilirler mi?Vize konusunda zorluk çıkıyor mu?türklere nasıl davranıyorlar?iletişime geçmek isterseniz adresim nevercry4love@hotmail.com

 57. cihan- 12.10.2008 01:10

  estonyaya en kolay nasıl vize alabilirim bu konuda bana yardımcı olacak arkadasları bekliyorum cihan_yalcindag@windowslice.com

 58. Ali Batakçýoðlu- 29.09.2008 08:09

  Esselamınaleykum arkadaşlar, arkadaşlar ben daha öncede belirttim adresimi değiştirdim munzures@hotmail.com benim eski adresim, sorularınızı o adrese yollarsanız cevap veremem dedim ama görüyoruım bütün sorular orada cevaplayabildiğimi cevapladım diğerlerinide cevaplıcam inşaAllah, ayrıca kendime iş ortagı veya sponsor arıyorum bilginize, ilgilenenler alibatakcioglu@hotmail.com adresinden irtibata geçebilir herkese hayırlı ramazanlar

 59. burak- 13.08.2008 04:08

  selam millet..yaa ben bu estonya ya 15 20 günlügüne gitmek icin ne yapmam lazim..yardımcı olursanız sevinirim..simdiden tsk edrim

 60. ercan- 09.08.2008 11:08

  slm arkadslar bana estonyadan iş davetiyesi gelecek ben evliyim ve 1 çocuğum var oraya devamlı çalışmak için giidiyorum turklokantasına aşcı olarak ben birşey öğrenmek istiyorum estonyada turk okulu varmı benim çocuğum nerde okuyacak bilgi verirseniz sevinirim

 61. Ali Batakcioglu- 06.08.2008 12:08

  esselamınaleykum arkadaşlar ali yani munzures@hotmail.com benim ARKADAÞLAR UZUN ZAMANDIR GİREMİYORDUM ARTIK ARADA BİR GİRERİM LÜTFEN SORULARINIZI DİKKATLİ SORUN ÖNCE YAZILAN CEVAPLARI ARASTIRIN OKUYUN AYNI SORULARI SORMAYIN TATİLE GELEN YADA GÖRÜÞMEK İSTEYEN ARKADAÞLAR GÜNDÜZ ÇALIÞIYORUM AKÞAM MÜSAİT OLURUM OTEPADA YAÞIYORUM DIÞARI ÇIKACAK ARACIM YOK ÖZÜR :( 2 YIL OLDU BURDAYIM ESTONYACA KONUSUYORUM VE HAMD OLSUN ÞU AN MAKİNE MÜHENDİSİ OLARAK ÇALIÞIYORUM SAATİM 45 EEK. (KROON) HAYAT ÞARTLARI GERCEKTEN ZOR SOGUK CABASI AMA YASIYORUM VE MUTLUYUM AMA KESİNLİKLE GELİN GELMEYİN DİYE YÖNLENDİREMEM AMA NE OLUR HAYAT NASIL PAHALIMI TATİLE GELECEM YA ÖÐRENCİYİM DEMEYİN HAYAT ZOR ÞARTLAR ALTINDA ZOR ANLARDA DOGRU KARAR ALMAYI BİLENLER İÇİN BİR NEBZEDE OLSA YAÞAMI BASİTLEÞTİRİ .. ÖNCELİKLE NE İSTEDİGİNİZİ İYİ BİLİN KENDİNİZİ TANIYIN HARCAMALARINIZI DİKKATE ALIN HESABINIZI YAPIN SONRA BEN HAZIRIM DEYİN KENDİNİZE SORUN ÖÐRENCİ OLARAK GELEN ARKADAÞLARIDA GÖRÜYORUM BURDA LAFIM HEPSİNE DEÐİL KENDİNİ UNUTMUÞ YÜZ KARALARI AİLELERİ KİM BİLİR NELER BEKLİYOR YA İÞ BAHANESİ İLE KARI KIZ PEÞİNDE KOÞANLAR UTANMADAN E MAİL ATMIÞ KARIMI ZOR İKNA ETTİM DE FALAN İÞ BAKMAYA GİDİYORUM DEDİM BU REZİLLER BANA YAZMASIN DİGER ARKADAÞLARA CEVAP VERİYORUM HAYAT ÞARTLARI TÜRKİYE İLE AYNI UÇAK BİLETLERİ BİR KAÇ AY ÖNCEDEN ALINIRSA BAYA Bİ UCUZADA KAPATABİLİRSİNİZ YEME İÇME OLAYINA GELİNCE ÖYLE ÇOK PAHALI YEME ARKADAÞIM BEN 100 (10 YTL )EKK 50 EKK. ( 5 YTL) GİBİ YEMEKTE YİYORUM OTEL FİYATLARI GÜNLÜK 50 EKK İLE 1000 EKK ARASINDA DEÐİÞİYOR BUDA NE KADAR KONFORLU OLDUGUYLA ALAKALI YADA SİZİN ZEVKİNİZLE :) GERÇEKTEN ÖÐRENCİ OLUPTA OKUMAYA GELEN ARKADAÞLAR ÖGRENCİ DÜNYANIN HERYERİNDE AYNIDIR KENDİNİZE ODA ARKADAÞI BULABİLİRSİNİZ BU DURUMDA OTEL ÜCRETİ ÖDEMEZSİNİZ DAHA RAHAT EDERSİNİZ TATİL İÇİN GELEN ARKADAÞLAR SİZE SÖZÜM YOK DURUMU OLMAYAN TATİLE GELMESİN DEMİYORUM AMA AİLESİNE HARCICAGI PARAYI BURDA YEMESİNİDE İSTEMEM PARALI OLANA LAFIM YOK DÜNYA SİZİN BİLMEDEN BİRİLERİNİ KIRDIYSAM KUSURA BAKMASIN YOK LAFLARIM DOGRU İNSANLARA GİTTİYSE NE MUTLU

 62. irem- 01.08.2008 07:08

  estonyada hangi dil kulanılıor * )(Estonya.net: Finceye benzer bir dil olan estonca konuşuluyor ancak ülkenin resmi dili olmasa da rusça konuşan bir azıklık da var)

 63. cann- 30.06.2008 08:06

  lutfen yardım edın bıran once bılgı almam lazım, Letonya veya Estonya da üniversite okumak istiyorum.Arkadaşlar bi öğrencinin oralarada artıları eksileri nelerdir hiç bir bilgim yok. verilen cevaplar için herkese teşekkürler arkadaşlar ilgilenenler lutfen eklesin; can05055576929@hotmail.com

 64. ülkühan- 20.04.2008 23:04

  tallinn teknik üniversitesine erasmus öğrencisi olarak gideceğim ama hiç bi bilgim yok 1. dönem mi 2. dönem mi daha ii ordaki yurtlar nasıl devletin verdiği hibe yetiyor mu??giden arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim axi_shey_0711@hotmail.com

 65. aysenazlý- 29.03.2008 13:03

  ESTONYA'YA NASIL HEDIYE GÖNDEREBİLİRİM site çok faydalı, emeği geçenlere teşekürler, arkadaşım estonyaya yeni gitti ve yalnız. ona sürpriz yapmak istiyorum, talinn de yaşıyor, yardımcı olursanız sevinirim ve oda çok mutlu olur

 66. cihan- 28.01.2008 08:01

  meraba arkadaslar uzun zamandır siteyi takip ediyorum sizden bi ricam var estonyaya gitmek için neyapmam gerekiyor eger ordan istek gelirse vize işlemleri nasıl oluyor eger bana yardımcı olursanız cok sevinirim gercekten yardımınıza ihtiyacım var sadece turist olarak gitmek istiyorum email adresim:dj_jayjayy@hotmail.com

 67. - 28.01.2008 00:01

  bence çok güzel çünkü içinde önemli şeyler var bence herkes burdan yararlanabilir ben çok sevdim bu sayfayı sakın kapamayın

 68. aslan- 04.01.2008 02:01

  sertac kardeş merhaba.. bende 2.dönemi estonya tartu unisinde okuyucam...yanlız bu vize işlemleri hakkında bilgim yok....2 ay bekletiyolar diye kulağıma geldi...acaba sen kaç gunde vize aldın...heralde erasmus ogrencileri icin okadar uzun tutmazlar...cunku 1 subatta okul acılıyo..bıde bu saglık sıgortası varmıs..11000 euro degerinde..erasmus ogrencileri icin de gerekli mi bu??gorusmek uzere....acaba telefonla vize alabilrmiyim?

 69. berk- 10.12.2007 10:12

  ya bu estonyalılarla neden iletişim sorunu yaşıyorum.neden bizi sevmiyorlar.ruslar,almanlar kuşatmış onları severler bizi sevmezler

 70. sait - 09.12.2007 09:12

  slm ben iskocyada yasiyorum yorumlarin hepsini okudum benim estonyada yasayanlar dan bir ricam olacak estonyada ufak ve yeni gelisen bir ulke oldugu icin orada nasil bir is yapabilirim bana yardimci olursan sevinirim tsk sait_0444@mynet.com

 71. hatice- 08.12.2007 08:12

  buna acilen ihtiyacımız var!estonya nın türkiyenin ab ye katılımı hakkındaki düşünceleri ve nedenleri.çok acil bulmam gerekiyor ilgililerden bana bu konuda bilgi göndermelerini rica ediyorum

 72. bilal- 08.12.2007 02:12

  herkese slm ben denızcılık lısesınde okuyan 17 yasında bı gencım bu sıteye gırmemın nedenı okuldakı bı ark. bu esonyaya kafasını takmıs olması bnde merak ettım bu estonya hakkında bılgı almak ıstedım ama yazmıs oldugunuz yorumlarda herkesın gercekten cok sorunu varmıs kımı pahalı dıo kımı gercekten gıtmeye deger dıo herkes kendıne gore bısıler yazmıs eyw.. ama ınsanlar hep sansını kullanırsa aklını kullanırsa her yerde yasar.ama benım sızden ıstedıgım bu yorumu yazma ıstegım kımse gelsın kımse gelmesın dememesı ınsanlar yapmıs oldugu kararıda katayıda kendı verır bnce ılk olarak orası ve burası hakknda arastırma yapmaları ve kararları ona gore vermelerıdır..dılerım bıgun gemıyle belkı yolumuz duser ama ben hıc bır yerı vatanıma degısmem cunku ben turkum.....saygılarla herkese bol sans:D:D:D

 73. tamer- 27.11.2007 15:11

  vay bugra kardesım dokturuyosun eyvallah yazdıklarına katılıyorum cozmusun bu estonyayı

 74. CEMÝL- 24.11.2007 15:11

  BEKLİYORUZ KOMİ... GARSON ANİMATOR... GELİN BAKALIM HER GELİÞİN BİR DÖNÜÞÜDE VARDIR

 75. cemil- 24.11.2007 15:11

  GELİN BAKALIM NASIL OLSA GELİNCE BURDAN GİTMENİN YOLUNU ARIYACAKSINIZ...........

 76. buðra- 22.11.2007 03:11

  metehan kardeş, oradan bakınca güzel görünüyor olabilir.. cennet gibi geliyor olabilir ama değil.. ben sadece internetten buldukları, elini bile tutmadıkları bir kız için estonyaya gelmeyi düşünen, vize almaya çalışan insanları eleştiriyorum.. ben buraya tatil yapmaya gelmedim.. o yüzden ne işin var senin orda gibi bi soru sorman anlamsız.. sen estonyaya gelmek istiyorsun, demekki türkiyeyi beğenmiyorsun.. madem beğenmiyorsun ne işin var orada. açıkla açıklayabilirsen.. neyse, forum kısmında mail adresim var. yardım falan lazımsa oradan atarsınız..

 77. METEHAN- 20.11.2007 10:11

  Bugra kardes yazdiklarini gorunce senin adina uzuldum. Havasi soguk , saat 8 de gunes doguyor 3 te hava karariyor , hayat sartlari TR ile ayni , hatun olayinda %20 sansin var , istanbulun %1 olamaz ,tramvay ile tallinn i bastan sona dolasabilirsin Eeeeeeeeeeee mademki begenmiyorsun ne isin var senin orda , zorlami tutuyorlar ????

 78. bugra- 15.11.2007 01:11

  birincisi estonya oyle internetten goruldugu gibi bir yer degil. arkadaslar, internetten her muhabbet ettiginiz kizin arkasindan binlerce lira para harcayip, tee baltiklara gelmeyi akliniz aliyor mu? tamam estonya guzel bir ulke, tamam eston kizlar gercekten cok sicak ve tamam turk kizleri gibi kaprisli de degil ama... dusunun ya nerden neresi.. burada soguk yuzunden sokaga bile cikamiyoruz.. kafama bere giymedigim zaman yuzume igne batiyormus gibi oluyor. dahasi eston kizlarla konustugumuz zaman bize sordugu ilk soru neden turk erkekleri hep eston kizlari ekliyor gibi seyler... hepsi hergun 50 ye yakin murat hasan isimli msn adreslerini engelliyormus.. ya rezillik.. burada utaniyoruz resmen... tallinn denilen sehir istanbulun 100 de 1 i bile olamaz.. sadece oldtown da ki publarda icmek veya clublarda kizlarla eglenmek bir yerden sonra bayar adami.. burasi tatil icin iyidir ama yasanmaz.. turkiye gibisi yok. gercekten buralari ogrenmeye ve yeni kulturleri gormeye gelmek istiyorsaniz tavsiye ederim ama nolur bir kiz var yanina gitmeliyim hikayesini anlatmayin.. utaniyoruz

 79. Berkcan- 12.11.2007 10:11

  Arkadaslar Estonyayı Cok merak edıyorum. duydugum kadar Turklerı pek sevmıyorlarmıs. Ne kadar dogru bılmıyorum. ! haftalıgına da olsa gıtmek ıstıyorum yanlız butce ayırmam lazım. Sızce bana ne kadara mal olur. Tesekkurler.

 80. sertac- 12.11.2007 05:11

  estonyada erasmus ogrencisiyim tallinnde bilgi almak isteyen yazabilir,,,,,

 81. _paldias_- 28.10.2007 18:10

  slm arkadaslar ben letonyaya bir hafta once geldim estonya sitesinde ne ariyosun diceksiniz letonyadaki turklerin boyle bir sansi yok burdaki turk arkadaslarla tanismak isterim yucelun1@hotmail.com

 82. yucel- 28.10.2007 18:10

  selam arkadaslar ben yucel letonyaya 3 gun once geldim ve burda is ariyorum yardimci olabilecek arkadaslar varsa tel. numaram 0037 129100711 bu esimin numarasi ben daha almadim

 83. dorbesdelaques- 28.10.2007 16:10

  Herkese merhabalar.Bu yıl üniversiteden iktisat bölümünden mezun olacağım..Estonyada master yapmanın çok faydalı ve güzel olacağını duydum bir çok yerden.Bu konuda detaylı bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok memnun olurum..Herkese şimdiden çok teşekkürler.

 84. gorkem- 03.10.2007 04:10

  selam herkese, riga-talinn otobus ucretleri hakkinda bir bilgisi olan var mi acaba?kasimda ordayim:)

 85. gorkem- 03.10.2007 04:10

  selam herkese, riga-talinn otobus ucretleri hakkinda bir bilgisi olan var mi acaba?kasimda ordayim:)

 86. sibel- 14.09.2007 00:09

  selam arkadaslar bana estonca bilen birisi lazim bilen varsa lutfen adresimi eklesin x-_sibel-_x@hotmail.com

 87. Selim- 28.08.2007 02:08

  herkese selam..evlilik hakkinda bilgi verecek,yardimci olacak arkadaslar olursa sevinirim.Adim adim ne yapmamiz gerektigi,dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir,nasil bir yol izlemeliyiz bu konuda bilgiye ihtiyacim var.Her hangi bir sorun yasayip vize yada yerlesim konusunda sorunlar yasamak istemiyoruz.Saygilar.

 88. emrah- 23.08.2007 08:08

  slm estonya bence estonya çok güzel biryer ve saygılı sevgili bir yer ben gitim ama yine gitmeyi düşünuyorum nesip olursa

 89. nothing else matters- 20.08.2007 11:08

  sadece görmelisiniz ve yaşamalısınız derim bu ülke içinn..

 90. Mustafa- 14.08.2007 05:08

  Tallin´de yim 1 sene kadar burada kalicam galiba. Estonya ulke olarak guzel, sessiz ve duzenli bi yer. Yine de gelirken buyuk beklentiler icinde olmayin. Gelen olursa özellikle hafta sonlari gorusebilirim. mustafa.alagoz@hotmail.com

 91. sertaç durukan- 30.07.2007 13:07

  slm ben de eylül ayında erasmus ile tallinn e audentes üni geliyorum benim gibi olan öğrenci ve orda olanlarla konuşmak istiyorum msn:sertacdurukan@gmail.com

 92. ege- 23.07.2007 05:07

  arkadaşlar ben cıddıyım estonyaya gıtmek ısıtyorum estonyada yasayan turkler varmı yardımlı olmalılar lutfen: welcome_to_kainat@hotmaİL.COM

 93. estonya- 30.06.2007 07:06

  Merhaba . Ben bu eylül ayında Erasmus ile Talline gidiyorum.Erasmus ile gitcek arkadaslar ile tanısmak isterim .

 94. aysun - 06.06.2007 06:06

  yardımmmmmmmmmmmm estonya ya gelıyorum talın unı.25 agustos oradayımmmmm...yardımmmm edın bana!!!!!bişi bılmıom estonaliiiiiiiiiii

 95. uur- 01.06.2007 07:06

  herkese merhabalar..bnde bu sene erasmus ile tallinnü niversitesine gidiyorum ve tabiki bi sürü soru işaretleriyle gidiyorum..ve bnde bnm durumumda olanlarla tanışmayı bekliyorum..

 96. ali- 27.05.2007 09:05

  ARKADASLAR ADRESIM munzures@hotmail.com ne tur bilgi isterseniz sorun cevaplayim bir senedir burdayim 3 yildir gidip geliyorum hadi bakalim ama kimse bura hakkinda cennetli mennetli konusmasin bir ay tatile gelip milletin kafasini karistirmayin hayat sartlari eger tutarsiz bi insansaniz dunyanin her yerinde yasam aynidir.. ama bana sorarsaniz sakin ola milletin lafina bakip cennet diye buraya gelmeyin haa BABANIZ ZENGIN ISE SIZDE UCARI BI INSANSANIZ D[NYA SIZIN SIZDE KENDINIZINSIZNIZ !!!

 97. Çaðdaþ- 27.05.2007 05:05

  Merhaba arkadaşlar. Ben bu eylül ayında Erasmus ile Tallinna College of Engineering e gidiyorum.. Acaba estonya ile ilgili bilgileri nereden alabilirim

 98. istanbul- 15.05.2007 20:05

  selam arkadaslar foruma üye oladamdıgımdan dolayı buraya yazıyorum. Estonyada evlenen türk arkadaslarlar varmı? varsa prosedürü nedir? ne yapmam gerekli teşekkürler

 99. hakan- 12.05.2007 15:05

  azeri kardeş ne güzel özetlemissin kadınlarda avrupa bırlıgıne gırdıkten sonra eskısı gıbı degıller bı selamı bı ickiden baslıyor zaten esmerlerın yuzune artık bakmıcaklar 1-2 yıl ıcınde ıtalyanlar sagolsun herseye alıstırdı burasının kadınlarını

 100. hafiz najafov- 11.05.2007 15:05

  Estonya'nin %26'sini Ruslar olusturuyor ve gecen gun tallindeki "mechul asker" heykelini sudan gerekcelerle baska bir yere tasidilar. Bu olayi ve yapanlari ve yaptirtan zihniyeti kiniyorum. Estonya'nin tek cazip yani toplam nufusunun %54.25'inin kadin olmasi, gerisi yalan.

 101. hatice- 09.05.2007 00:05

  merhaba arkadaşlaşlar.ben inşallah eylül ayında erasmusla tallinn'e gideceğim.3 kişi olacağız. eğer erasmusla gitcek olan arkadaşlar var ise onlarla da tanışmak isterim.

 102. ozan- 07.05.2007 12:05

  estonya soğuk ve imkanları kısıtlı bir ülke yani umutlanmayın. hayatta tutunmak orada kolay degil. kurulu bir düzeniniz ve işiniz var ise sakın bırakıp bu yolu denemeyin. bol şans.

 103. Cenk CANER- 02.05.2007 00:05

  ARKADAŞLAR HERKESE SELAMLAR. ESTONYA'YA GİTMEK İSTİYORUM. EN UYGUN ULAŞIM NE ŞEKİLDE OLUR? BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER...

 104. şaban demir- 22.04.2007 13:04

  arkadaşlar estonya hakkında bilgisi olanlarla konuşmak isterim... adresim... offer010@hotmail.com

 105. turgı_mees- 20.04.2007 11:04

  selam ipek hanim sana yardimci olacak insan burada cok vara.ama galiba sana kimse yardim etmez. niye sorarsan soyleyim sana. (aklı basında insanlardan aklı basında bilgiler istiyorum) bu yazindan dolayi sende cok akil varsa nerelerden bilgi alabilecegini biliyorsun. ama agustosda issalah karsilasiriz estonyada cunku burasi kucuk bir ulke. ve akili insanlar cok var. seninkinden fazla

 106. berkay- 12.04.2007 21:04

  herkese selamlar. ben polis okulunda okuyan bir öğrenciyim. yurtdışına gitmek eğitim seviyemi yükseltmek; farklı kültürlerle tanışmak; her adımımda bilgilerime bir yenisini katmak istiyorum ve bu en büyük dileğimm. bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

 107. ipek- 12.04.2007 19:04

  arkadaslar ben estonyaya erasmus öğrencisi olarak gidicem agustos ayında ingilizce bölümündeyim.özellikle stonyaya gidip gelmiş yada hala orada yasıyan aklı basında insanlardan aklı basında bilgiler istiyorum çok önemli.orada hayat nasıl yiyeceklerden yurt imkanlarından ev kiralarından carsısından ve diğer ülkelere gidebilme imkanından. ve varsa da ing bölümü hakkında birkaç bilgi lütfen.bu adreese yorumunuzu bekliyorum. şimdiden tskler.hoşçakalın.

 108. Cenk- 26.03.2007 21:03

  Arkadaslar türkiyede alınan Lisans diplomalarının (Mühendislik) geçerlilik durumu nedir??? Bilgi sahibi olan arkadaslar yardımcı olurlarsa sevinirim. CENK

 109. yıldırım- 19.03.2007 10:03

  selamlar lıtvanya ya gıtmek ıstıyorum ve nerden baslamalıyım ne ıcın oldugu onemlı deıl sadece turkıye dısında bıryerde yasamak ıstıyorum yardım lutfen

 110. leonardo- 04.03.2007 00:03

  arkadaslar be su anda tallindeyim bu ikinci gelisim yaklasik 2 ay kalacam esim estonyali. Benim anlamadigim neresi cennet buranin nerde tatil yapilir her yeri gezdim ama bir turke rastlamadim. Burda yasayan arkadaslar varsa tanismak isterim

 111. smirnios smirniakos- 03.03.2007 15:03

  Arkadaşlar, artık dünyanın her yerinde hiç bir şey çantada keklik değil, ama özel bir şey yapan-yapacak olan her yerde barınır... Türk lokantaları Talin'de ayakta kalıyor, Dönercile ve unlu mamul üreticileride, bize düşen bu konularda uzmanlaşıp bizi bekleyen bu ülkelerde dükkanı açmak, işte o zaman hem para, hem güzel bir yaşam sizi bekleyebilir, gerisi lafı güzaf...

 112. leonardo- 02.03.2007 23:03

  Arkadaslar ben su anda tallinde yim 3 gun once geldim ve yaklasikk 2 ay kalacam burda yasayan turk arkadaslar la gorusmek isterim Saygilar ahmetaslan077@homail.com

 113. leonardo- 26.02.2007 21:02

  Arkadaşlar ben 28 şubat itibariyle estonyadayım orda kalan arkadaşlar varsa görüşelim. Saygılar leonardo07@mynet.com

 114. ali- 07.02.2007 22:02

  selam elif ben ali.sormusun buraya nasil geldimi.tabiki ucakla geldim.))) tabiki saka yaptim -nede olsam rizeliyim-valahi ben burda calisiyom ve mutluyum biraz pahali olsa da hayat guzel tabiki vatanim daha guzel.ama ne yapalim hayat sartlari beni buraya itti.eramus icin gelen ogrenciler issalah beni bulursunuz burada da geze biliriz belki estonali derseniz tanirlar.ve burada iyi oldugun surece insanlarda sana iyi davranirlar-

 115. aylin- 05.02.2007 15:02

  merhaba arkadaşlar ben estonyada yaşamıyorum fakat bizim mankenlik ajansımız estonya'ya ait olduğu için bazı çekimlerimizi burda yapıyoruz. Özellikle Tallinn harika biryer.ortam soğuk olsa da her zaman o insanların sıcaklığı içimi ısıtmıştır. Şuanda estonyadayım gerçekten burda olmaktan mutluyum, türkiye cennet her zaman benim içinde ama estonyada görünüş açısından cennet gibi biryer gelmenizi tavsiye ederim..

 116. a.ercan demir- 02.02.2007 20:02

  12 eylul 2006 tarihinde estonyaya geldim ve tallinnden karimin yanina isvece giderken eston polisinin pasaport kontrolune maruz kaldim ve pasaportum olmadigi icin beni 1 subat 2006 tarihine kadar kodese tiktilar. eston polisinde ve yargisinda vicdan aramayin beyler. cezaevinde estonyanin 1 numarali mafya lideri harun DIKAYEV ile tanistim, kendisi cok hos bir insan. onun yanisira azerilerle ve ruslarla ve estonlarla ayni hucrede kaldim. talinn deki tc elciliginde gorevli pakize hanim olmasaydi beni daha en az 40 gun icerde tutacaklardi. tesekkurler pakize hanim. estonya eu ulkesi olmasina ragmen demokrasi yanlisi degil ve burda insan haklari yok. insanlari soguk ama kadinlari sizin turkiyeli oldugunuzu ogrenince, size yiyecek gibi bakiyorlar. estonyaya gelmeden once iyi dusunun. schengen vizeniz yoksa burdan baska bir devlete gecemezsiniz. burda yasamaktansa, mesela anamurda yasamak cok daha keyifli olur. herkese selamlar.

 117. deniz- 01.02.2007 21:02

  Herkese selam, bence leonardo haklı, aralık ayının başında 10 gün kadar tallinde kaldım elim bir tane türk'e çarpmadı :))))) 2 tane türk restoranı gördüm, arkadaşlara hadi size türk yemekleri ısmarlayayım dedim demez olaydım :) bizim buradaki yemekler ile pek ilgisi yok ama buda normal olsa gerek. Son olarak leonardo Türkiyedeki konsolsoslukta bulunan kız hakkında bişeyler yazmış tamamen katılıyorum tam bi felaket kendisi :) kraldan fazla kral olmanın tarifini yap deseler tarifi estonya elçiligindeki o ""hanımefendi""

 118. ESTONYALIM- 31.01.2007 01:01

  Leonardo isimli kardeşim, Estonya’da Tallinn’de Türk sen görmemişsin demek. Elini atsan Türk’e çarpıyor. Antalya Restoran’ın ortağı zaten Türk, barlar falan Türk dolu, anlamadım nasıl hala Türk yok diyorsun. Ben orda yaşıyorum ve Estonya’nın hemen hemen her şehrinde Türk var ve en fazla Tallinn’de.

 119. gökmen- 30.01.2007 19:01

  serkan kardes o nasil hangi durumda gelmek isticegine bagli! is icin mi, tatil amacli mi, uzmanlik alanin var mi? zorluklar ona göre degisir. dil durumun nasil ?

 120. leonardo- 30.01.2007 04:01

  Merhaba arkadaşlar ben de 20 gün önce estonya'daydım ve 15 gün sonra tekrar gitmeyi planlıyorum. Arkadaşlar ben evlilik yaptım eşim estonya vatandaşı ama rus, evlenmeden önce sayısını bilmiyorum ama bir cok kez estonya konsolosluguna vize başvurusu yaptim, pasaportum da bütün ülkelerin vizesi var ama ben bir türlü estonya vizesi alamadım. Ankara'da konsolosluk gercekten inanılmaz yani. allah kimseyi o kızın eline düşürmesin. Estonya'ya gelince ben hiç türk görmedim antalya restauranta da gittim ama ne yemekler türk ne de orada türk birisi var. Size tavsiyem orda kış günü tatil falan olmaz, sadece turistik yer olarak eski kent dedikleri bir yer var. size cok cazip gelecegini de sanmıyorum. bir kac ay orada kalacagim, tallinn'de yaşayan arkadaşlar bana mail atabilirseniz belki bir gün beraber takılabiliriz. Kendinize iyi bakın estonya'yı da unutun derim hakkaride yaşasanız daha kolay olur gibi geliyor bana.

 121. serkan- 28.01.2007 15:01

  estonyaya ben gitmek istesem orda ne gibi zorluklar yaşarım?

 122. Gökmen- 28.01.2007 02:01

  muhammed kardes ! ben enson antalyadan uctum tek gelise 3999 EEK verdim !

 123. cio- 27.01.2007 22:01

  Ben Estonya-letonya ve litvanya ya gittim.Bu baltik ülkerine niye bu kadar cok gitmek istiyorsunuz anlamiyorum bi türlü.

 124. Taner- 23.01.2007 21:01

  Selam arkadaşlar bu sayfadaki yorumları okudum. Bir de ben eklemek istedim :) Herkes kendi kararını vermekte özgürdür. Bu siteyi takip edenlerin çok cahil yada vasıfsız kişiler olduklarını sanmıyorum. Sonucta estonya'ya bir kişi estonya'ya gitmeyi kafasına koymuşsa yada eston birisi ile evlenmeyi istiyorsa zaten belli başlı şeyleri göze almıştır bunuda yapacaktır. Estonyada yaşayan arkadaşlardan ricam tavsiye veriyorum diye kimse kimsenin moralini bozmasın, yok peynirin kilosu bu kadar yok 4 dil bilmen gerekiyor yok ....... :) Madem şartlar bu kadar kötü ne işiniz var estonyada? Ayrıca verilen rakamlara göre bırakın oraya giden türk veya başka milletten insanları Estonyada eston bile yaşayamaz :) (Bunu ben değil matematik söylüyor) Sanırım bizim milet olarak karakterimiz bu şekilde çalışıyo yalnız estonya için geçerli degil gidin almanyadaki türkler ile aynı muahbbetleri yapın hemen hemen hepsi ağlayacaktır buranın durumu çok kötü peynirin kilosu şu kadar :) v.s. ülke örneklerini çoğaltabilirsiniz hollanda , fransa , usa , v.b. O yüzden enseyi karartmayın ;)

 125. muhammed- 20.01.2007 01:01

  uçak biletini nereden ve ne zaman alabıliriz herhangi bir turizm şirketi var mı hiç bilgi yok ki bu sıtede!

 126. muhammed- 20.01.2007 01:01

  herkes bir şeyler soruyor ama cevaplayan olmamış anladıgım kadarıyla. ama gidiceğim bir anda bu kararı aldım gidiceğim bilet fiyatlarını araştırıyorum bu şubatta gitmek istiyorum da vize problemlimi bu kadar ya ne kadar sürüyor hiç bir sey söyleyen yok ki herkes bir şey yazmış ama cevap yok.

 127. MUSTAFA TAŞDEMİR- 19.01.2007 18:01

  selam kardeşlerim ben alanyada ahçıyım ankaralıyım 5 yıl oldu bir kızla tanıştım ama bir türlü yani 5 yıldır vize alamadım bu kadar mı türkiye ucuz diyorum ve sitem ediyorum?

 128. estonyalı- 02.01.2007 16:01

  ilk önce elif tek odalı evin 100 milyar peynirin kilosunun en düşük 15 milyon olduğu yer yani istanbul'un dahi iki katı, 3 dil bilmeden işin olmadığı ortalama ücretin eğer estonca ve rusça biliyorsan 700 milyon olduğu, tabi tek odalı ev kirasının 500 milyon olduğu yer, karar sizin hadi kolay gelsin.

 129. turgut- 31.12.2006 16:12

  Selam arkadaşlar öncelikle sitenizin çok olduğunu söylemek istedim. Bir kaç konuda sizden yardım almak istiyorum. Ben de estonyalı bir bayanla tanıştım ve Estoya'ya gitmek istiyorum. Öğrenmek istediğim acaba Estonya'da yaşam şartları türkiyeden daha mı iyi yani işsizlik felan ne durumda acaba? Bir de oturma izni almak felan diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çok mu zor acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 130. elif- 28.12.2006 14:12

  Ali nasıl oraya gittin? Orada hayat nasıl? Lütfen beni bilgilendir. Ben araştırdım Estonya çok ucuz bir yermiş. Araştırmakla olmuyor bizzat gidenle konuşmak daha iyi.

 131. neslihan- 26.12.2006 23:12

  Ocak Ayı'nda toplam 6sı bayan 18i erkek olmak üzere 24 kişi Tallinn'e Erasmus öğrencisi olarak geliyoruz.

 132. Gürol Özşenoğulları- 21.12.2006 20:12

  Sevgili Ali Ali kardeş nezaketin için teşekkür ederim ama bilgisayarım bozulduğu için uzunca bir süre nete girip bakamadım birde açıkçası net cafelerden sadece gazeteleri check ediyordum kim yazacak acaba diye.. Tekrar teşekkür ederek Ankara yolun düşerse bir çayımızı içmenini bekleriz..Saygı ve Sevgilerimizle Gürol 533 541 86 26

 133. Gürol Özşenoğulları- 21.12.2006 20:12

  Selamlar sevgili arkadaşlar Daha önce foruma giremediğimden sizlere bilgi veremedim. Site yöneticisine mail attım ve fotoları gönderdim ama sanırım biraz yoğun :)) Aralık 5 inde kafilemiz döndü. 10 yaş kategorisinde altın ve bronz madalya aldık. 8 yaş ta ise gümüş 7 yaşta bronz madalya aldık geldik. İki madalya daha kıl payı kaçırdık. Express Otel de kalan kafilemiz Linnahalli jahall pistinde yapılan yarışmalarda rusya dahil avrupanın isim yapmış ülkelerinin sporcu ve antrenörlerini hayretler içinde bırakan bir performans sergilemiştir. Ben kafileyle beraber gitmediğimden dolayı onların gözlemlerini sizlerle paylaşmak istedim. Estonya hiç te ucuz olmamakla beraber daha önce kapalı ve karanlık havası olan bir ülkede bulunmamış olan herkesin görmesi gereken bir ülke diyebilirim. Doğayı tarihi ve alkolu seviyorsanız mutlaka gidin. Bu arada vizeyle ilgili hiç bir problem yaşamama sebebimizi büyük elçinin kızının da kulübümüz sporcusu olmasına (4 üncü oldu) da bağlıyorum. 12 si sporcu toplam 30 kişilik kafilede hiç kimsenin midesi yemekler sebebiyle bozulmamış hatta ciddi bir misafirperverlikle karşılaşmışlar. Hepinize teşekkürler. Gürol Özşenoğulları Metropop buz sporları kulübü başkanı 533 541 86 26

 134. ronny- 20.12.2006 16:12

  estonyaya bu kadar cok ilgi oldugunu gercekten bilmiyordum. Ben son bir kac aydir letonyada yasiyorum. Yilbasindan sonrada bir hafta sonu icin Tallinn e gitmeyi planliyorum.O rda yasayan turk arkadaslardan goruzmek isteyen varsa, lutfen bana maille ulassin.

 135. estonya@hotmail.com- 12.12.2006 11:12

  Bu kadar kolay mı bu vizeleri almak olmuşken bir de Eston pasoportu al da tam olsun.

 136. hakan kutlu- 12.12.2006 04:12

  herkese merhaba, ben marmariste profesyonel tur rehberligi yaıyorum. degisik ulkelerden insanlarla tanıstım. son 2 yıldır estonyalı bayan arkadasım var. yılbası oncesi estonya ya gidebilirim. vize bekliyorum. sizi davet edecek kisinin isi, evinin genisligi ve gelir duzeyi vize almanızı etkiler. ayrıca sizin buradaki isiniz, varsa ssk, son uc aylık bordronuz ve uzerinizde olan araba, ev gibi gayrımenkulleriniz de onemli. estonya cok ucuz bir yer degil ama hostelde kalmak isterseniz sehre 5-6 km uzakta 15 Euroya gecelik oda + kahv kalınabilir. oraya kadar gitmisken shengen vizesi de alıp feribotla helsinkiye gecmek lazım(ferryboat bilet ucreti 400 kron=25 Euro civarı) bana ulasmak isterseniz www.101-turkey.com

 137. alı- 11.12.2006 14:12

  selam arkadasım. Gürol Özşenoğullar. ben estonya'da yasiyorum. siz yazmis siniz puz patenile ilgili estonya geleceksiniz. sana nasil ulasacagiz senin ne adresin ne email adresin var.

 138. Gürol Özşenoğulları- 29.11.2006 01:11

  Herkese selamlar, Arkadaşlar ankaradaki artistik buz pateni yapan kulüplerden birinin başkanıyım. Kulübümün sporcu ve velilerinden olusan 27 kişilik bir kafile bu sabah Tallinn tropy yarışmasına katılmak üzere yola çıktı. Aralarında estonya büyükelçiside var (kızı sporcumuz). 500 sporcunun katılacağı yarışmadan 3 madalya beklentimiz var. Basınımızın spor anlayısı sadece futbol olduğu için tanıtım yapamadık ama dönüşlerinde sonuçları bildireceğim. Sevgiyle kalın.. Gürol

 139. hakan- 07.11.2006 07:11

  merhaba arkadaşlar 2-3 yıl önce Türkiye'de tanıştığım estonyalı arkadaşım vardı. Yani bana öyle söylemişti. Giderken tel numarasını bıraktı. ama ben hiç aramadım . birkaç kez O beni aradı. Şimdi onun adresine ulaşmam lazım. gene türkiyeden bir arkadaşım estonyaya gidecek. ve süpriz yapıp adresine birşey yollayacağım. Elimde sadece tel numarası var. birkaç kez buradan aradım ama ulaşamadım. Bulmamda yardımcı olursanız çoooook memnun olurum.

 140. gülay yakupoğlu- 18.10.2006 04:10

  arkadaşlar merhaba. ben de kısmetse şubat ayında estonyaya gidiyorum öğrenim için. sitedeki yorumları okudum gidip görmek lazım bi kere inşallah kazasız belasız dönerim bi zorluk yaşamadan. tartu üniversitesi hakkında bilgi sahibi olan var mı? ben ersmus programı ile gidiyorum 5 ay

 141. setemar- 25.08.2006 13:08

  arkadaslar estonyada egitim veya yatirim yapacaklar bana bu email adresinden ulasabilirler.yardimci olabilirim... selamlar... sete_mar@hotmail.com

 142. kaan- 21.08.2006 14:08

  selam arkadaslar,sitenizi gercekten cok begendim estonyada yasayan birisi bana lutfen estonya hakkinda bilgi verebilir mi,kiz arkadasim estonyada okumaya gidecek hayat sartlari orada nasil.gelismis bir ulkemi?genc bir bayanin orda yasam sarti nasil olabilir?insanlari nasil?is ortami kiralar ne alemde?lutfen orda yasayan birileri bana bu sorularimi cevaplayabilir mi?simdiden tesekkurler

 143. arif- 19.08.2006 14:08

  selam arkadaşlar. estonya hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlardan orada hediyelik eşya dükkanı açma imkanı ve getirisi üzerinde bilgi almak istiyorum. bizim türkiyede mevcut materyaller orda satılır mı? bir de kiralar ne kadar?

 144. totem- 21.06.2006 11:06

  selamlar arkadaslar. Mehmet ve Ali arkadasim, ben de su an Estonya'dayim ve arkadas sıkıntısı cekiyorum. Esim burali ve 1 ayligina tatile geldim. Gecen sene yine 1 ay buradaydim. Bana ulasirsaniz sevinirim. En azindan musait olursaniz yaniniza gelip cayinizi icmek isterim. selamlar.

 145. fatih- 20.06.2006 03:06

  merabalar ben estonyada eğitim görmek istiyorum bilgi sahibiyseniz bana yardımcı olursanız sevinirim sosyal hayat ve yaşam şartlarını merak ediyorum bir öğrencinin aylık masrafı ortalama nekadar şimdiden teşkür

 146. mehmet- 02.06.2006 13:06

  Sevgili ali arkadasim sen burayi gercekten cok sevmis olabilirsin dogrudur bunun nedenini de sen cok iyi biliyosun biz estonya yi kotulemiyoruz burda hic bir sorununumuz da yok bunu da gayet iyi biliyosun ama turkiyeden gelipte burda calisip para kazanir turkiyeye donerim diye dusunenlere ne diyebilirsin bunu bana acikla lutfen kimse sana kufur etmez niye etsinki sende icinden gelenleri dogru bildiklerini yaziyosun ama unutma herkes senin kadar sansli degil maasin da guzel elektrik su paran yok kira odemiyosun senin yerinde ben olsam hergun egilir eston topraklarini operim burasi senin icin hayatindaki en buyuk nimet sana tavsiyem yazilanlari okurken mantikli dusunmen arkadasligi bir kenara birak biz burda bir avuc turkuz ve neler donup bittigini gerektigi zaman gerekli yerlere muracatlar da aldigimiz cvp larida gayet iyi biliyoruz.Eger gucluysen her yerde yasarsin ama eger paran yoksa bu burda da turkiyede de dunyanin her tarafinda gecerliki kimse seni adam yerine koymaz kendi kendine bir sor bakalim eger sende burda ki herhangi gibi bir erde alissaydin ve onlar gibi 5-6000 krona calismis olsaydin burda ne kadar durabilirdin harcamalarin i goz onunde bulundur benim burda ki yasamimi biliyosun elimden geldigi kadar tasarruflu davranmaya kalksamda cok para gidiyo belki diyeceksin ki merkezde oturma ok mustame de bile kiralar 4000 krona cikmis allah askina buranin gerceklerini bilmeden bizi estonya dusmani ilan etme.Sen burda yasayan herhangi bir turk degilsin bunu unutma.bulundugun yerden dolayi buradaki yasamin gayet iyi ama buraya gelecek olan bir turk vatandasi o sansa sahip degil.kendine bir is kurmazsa 4-5000 krona gecinmek zorunda tabi is bulabilirse ama hic birimiz ne estonca ne de rusca bilmiyoruz

 147. Mehmet // Estonya Net- 02.06.2006 10:06

  Evet Eylül 2005 ten beri estonyada yasiyorum. Su andaki isyerin bir alisveris merkezindemi?

 148. ali- 02.06.2006 10:06

  merhaba arkadaslar. ben anlamiyom sizleri. sizler sadece birbibinizden bilgi alamaya calisiyorsunuz. ama kendiniz arastirn gercekleri daha iyi olur.conku sordunuz kisiler. estonyayi kotulemekten baska birsey yapmiyor. o zaman estonyada yasamak z. ve biraz pahali ola bilir dogrudur o zaman ne yapman gerek harcamalara dikat etmek. ve estonyaya gelenler seviniyorlar ama biorsa siz neden geldiniz buraya. estonyada yasamak bukadar zor mu?. akili olursan zor degil her hafta discoya giden akadar otur evinde isine bak parada harcamasin. ve yeter ki durust ol bu onemli insanlara karsi sadece insanlarla tanisip sonra onlarla iliskiye girip para harcayip. sonra da ah kafam ah demeyin. bunu deyenlerde var mesale benim. burda yasayan 7 veye 8 turk var halk olarak elcilik te calisanlar haric. onlarla birlikte 20 filanr zaman sonra nerden geldim buraya diyorlar. sadece size tavsiyem turkiyedeki yasaminizla estonyada yasamak istediniz hayati dusunun. ve dogru karari kendiniz vereceksiniz. ve size onerim. estonyada bir elcilik var hic orayi ariyor ya da oraya e-mail cektiniz mi?. tahmin ediyorum hayri cekmediniz. bir deneyin. yardimci olacaklarinizdan eminim.

 149. kadir- 02.06.2006 09:06

  3 ay Tallinn'de kaldım Erasmus öğrencisiydim, burada Estonya ekonomisi için yazılanlar doğru gerçekten, 3 dil bilen süper kalifiye insan çok düşük ücret alıyor. Hiç bir komi ya da garson hayal etmesin evlenip gelirim para toplarım Turkiye'ye diye. Yatırım karnını zor doyurursun vallahi Estonya'daki türklere gelince, abi Estonya'da Türk'ten uzak duracaksın, kimse kimsenin orada iş yapmasını istemıyor, herkes birbirini kazıklamaya, ayağını kaydırmaya çalısıyor.

 150. kürt ismail- 02.06.2006 05:06

  3 yıl Pärnuda yaşadım, şu anda Turkiye'deyim. Mehmet kardeşım bilgisayar iş bulabilir ama maaşlar çok düşük. Alacağın 600 ytl bir şeyine yetmez senin. İşçi ücreti çok ucuz olduğu için her firma buraya yaptırıyor zaten. 2007'de girsın şu Schengen'e, Turkler kaçacak ordan. Bırakın şu Estonya'yı yani.

 151. Mehmet // Estonya Net- 02.06.2006 04:06

  TET; Bir yanlisliga mahal vermemek icin söylüyorum. mehmet ve Mehmet // Estonya Net ayni kisiler deil.

  Estonya dogasi geregi herkesin iki dili bilmesi gereken bir yer. %40 Rus denmis, geri kalanida Eston. Ben sahsima ait firma sahibi olsaydim, calisan iscimden iki dilide talep ederdim. Egime gelince, Türkiyede insaat mühendisi ol, gel estonyada rahat is bulursun demek istememistim. Ama iyi egitimli bir bilgisayar mühendisi, bilgisayar programcisi (bakiniz özellikle bilisim egitiminden bahsettim yazimda) bir kisi is bulmakta zorlanman. (bakiniz www.cvonline.ee - www.cvkeskus.ee) information techology bolumu, en fazla isci aranan bölümlerden birisidir. bilgisayar egitimi almamis olan kisi dahi, sirf php dilini biliyor olsa bile cok is bulmakta zorlanmaz. Zira benim dahi bildigim yana yana php&mysql programcisi arayan firmalar var.

 152. TET- 02.06.2006 04:06

  Merhaba Mehmet bey. Bir yandan Estonyada hayatin zorlugundan bahsederken, bir yandan cicek fiyatlarini tartisiyor ayni zamanda egitim gerekliligi ve is hayatindaki faydalari konusunda bilgilendiriyorsunuz bizi. Cok tesekkur ediyorum. Oncelikle Estonyada hic kimsenin cicege 85 YTL para verecegini sanmiyorum. Yiyecekler konusunda, yilin 4/3 kis olan bir memlekette bura yetistirilmesi mumkun olmayip uzak memleketlerden ithal edilen herseyin daha pahali olmasi gayet mantikli. (ihracat islerini bildigin iicn bunu tahmin etmen gerekirdi diye dusunuyorum ) Burada tanidigim arkadaslardan Adaptasyon sorunu yasayan oldugunuda hic duymadim. Burada egitim seviyesini ortalamanin uzerinde oldugunu universite mezunu sayisinin hicde hafife alinmayacak miktarda oldugunu ve bu kisilerin en az 3er dil bildigini ama buna ragmen garsonluk ve benzeri isleri yaptiklarini gorunce icim sizlamiyorda degil. Hele senin egitimin onemi hakkinda yazdiklarina ve burada bircok vasifli insanin yaptigi vasifsiz isleri gorunce senin daha buraya gecen hafta geldigini dusunuyorum. Sana cok basit bir ornek vereyim: Tallinn Universitesi Pedagoloji bolumunde Ogretim Uyesi olarak gorev yapan Sayin Latif Armagan hocama Bikac kez yolda gezerken kendisinden sigara isteyen evsiz vatandaslarin bile 2 yabanci dili ana dilleri gibi konusmasi hayret vermisti ki sen hala yuksek egitimli iseniz is bulmak kolay de yuksek egitimli evsizlerin 2-3 dil konustugu bu ulkeyi lutfen yanlis tanitmayalim arkadasim. Burada maddi gucunuz yoksa inanin egitimin hic bir onemi yok. Onun icin eski Bir Turk dusunurunun de soyledigi gibi : EGITIM SART....

 153. mehmet- 02.06.2006 02:06

  Cicekcide calisiyorum fiyatlarimizda gayet uygun bu isin sakasi ben dukkan aciyorum sanirim 15 gun ierisinde nasip olursa hizmete girecek (cicekci degil).sen de estonya da mi yasiyosun?Estonya dedigin gibi tatil icin guzel bir yer.

 154. Mehmet // Estonya Net- 01.06.2006 09:06

  Öncelikle, Ciceklerin fiyati heryerde degisir. Türkiye de benim bilgidim cicekciler, 3-4 ytl ye veriyor cicegin tanesini, yiyecek fiyatlarini kiyaslarsak, belli ürünler tamam ama, cogu yiyecek fiyati türkiyeden daha yüksek...

  Estonya güzel yer. Tatil yapmak istiyorsan (yaz ayinda) gelip tatilini yaparsin. Daha önceden arkadas edinmissen eger, güzel de vakit gecirirsin. Ama tatil ile yasami birbirine karistirmayalim. Buradaki hayat Türkiye'de alisik oldugumuzdn cok farkli. Bir Estonun Türkiye'ye adapte olmasi cok zor, ayni sey bir Türk icinde gecerli.

  Estonyada hayat zormu, Evet. Peki ama kime zor? Vasifsiz bir insana mi, yoksa iyi derecede egitim almis bilgili bir insana mi?

  Vasifsiz eleman icin sart olan; Estonca ve Rusca bilmek zorunlulugu var. Cünkü hizmet sektörü bu dilleri istiyor.

  Iyi derecede egitim almis bir insan ise (özellikle Bilisim/Bilgisayar alaninda) cok kisa bir Estonca kursunun ardindan cok az bir dil bilgisi ile birlikte uluslararasi bir firmada -ki bu firmalarda istenen dil ingilizceir, is bulmakta zorlanmaz.

  Mehmet sen nerede calisyorsun?

 155. mehmet- 31.05.2006 14:05

  masallah star cicekcilik bir gulu 85 ytl ye veriyo bu ne boyle burda bir gulun fiyati o da en iyisi 40 kron yani 4 ytl

 156. mehmet- 30.05.2006 14:05

  Ben 1 senedir estonya da yasiyorum ama nedense ne estonlrda ne de ruslarda full calisanini hic gormedim insanlarin sicak oldugundan da bahsediliyo ama o arkadas yani birkan kac gun burda kaldi bilmiyorum ama estonlar kolay kolay kimseye gulmezde arkadasta olmaz ruslar dersen ok ama onlarda senden daha iyisini bulduklari an senin neler yaptigina bakmadan ceker gider.Tekrar tekrar soyluyorum parasi olan varsa gelsin yoksa burda ac kalir hayale kapilmayin burasi daha avrupa degil.

 157. hasan- 11.05.2006 07:05

  temmuz sonu erasmus öğrencisi olarak tallinne gitmeyi planlıyorum, burası gerçekten çok faydalı olacak, teşekkür ederim.

 158. estonyalim- 04.05.2006 15:05

  estonya biraz ozetliyelim herkesi avrupa diye bahsettigi teri dunyanin en guzel kizlarinin bulundugu yer bunu kimse inkar edemez ama unutmayin guzellik karin doyurmuyor size diyorum estonya hayali kuran kardeslerim is bulabilmek icin 3 dil bilmen lazim ve buldugun isle de birak yasamayi karnini zor doyurursun buda gercek

 159. Alaaddin- 03.05.2006 11:05

  Ben de bu üç ülkeyi merak ediyourum. İlk gezmeyi düşündüğüm yerler buralar :) Okul bir bitsin bakalım öncelikle. Bu siteyi biraz geç mi bulmuşum ne yapmışım. Faydalı bir yer. Siteyi hazırlayanların eline emeğine sağlık.

 160. birkan- 03.04.2006 17:04

  Merhabalar sevgili estonya dostları.... uzun zamandır yazmıyordum.. ama gerçekten siteye yorumlara bakınca içimde yazmak isteği doğdu... şu bizim baharı yaşamaya başladığımız bu mevsimde onlar hala kar la ve soğukla mücadelelerini sürdürselerde hala sıcak kalpleri espirili ve hayata tüm zorluklarına rağmen olumlu bakan yapıları ile gerçekten güzel insanlar estonyalılar...yaz aylarında beyaz geceyi yaşadıklarını biliyormusunuz... ben hazşranda ordaydım ve çok değişikti ... hava aydınlık gündüz gibi ve saat aslında gece 12... insanlar saate bkarak yatış saatlerini ayarlıyorlar çünkü gece sadece 3-4 saat sürüyor ve oda yarı aydınlık gecçiyor ilk bi kaç gün uyum sağlayamadım... çünkü dışarı aydınlık fakat insanlar yok caddelerde bi bakıyorsunuz saat aslında gece 12 :)...hayat ordada zor türkiyedekindende hele dilini bilmiyorsanız o ülkenin inglizcenizde sizi kurtarmıyor.. teknolojiye müthiş uyum sağlamış durumdalar.. ama doğu bloku ülkesi olmanın katılıklarını hala yaşıyorlar... prensiblerine sadıklar... hafta içi full çalışma hayatı akşam 9 da uyuyup sabah 6 da tempo var onlar için ama cuma ve c.tesi günleri full eğlence var... saat ve zaman o günlerde duruyor... netcede gerçekten görülmesi gereken güzel bir ülke ormanlıkları ve o gölleri ve özellikle sıcaklıkları ile ;), yalnız en ygun gidilecek aylar haz tem ve ağustos...sevgilerimle...

 161. ceylan- 20.03.2006 05:03

  estonya bi tutku benm için..hayatta tek yapmak istediğim şey orada yaşamak..insanlarıyla küçük bir cennet orası...

 162. estonyalı- 19.03.2006 13:03

  bakın degerlı estonyaya gıtme nıyetınde olan vatandaslar hıc kendınıze sordunuz mu nıye estonyada turk yok dıye.... sebeb estonyadakı ucretler asırı dusuk kımse hayal kurmasın estonyalı bırısıyle evlenırım para yaparım dogru evlenırsın ama para yapamazsın.... ucretın 300-400 euro oldugu yerde bırak para toplamayı gecımını zor saglarsın ama dıyosanızkı benım 1 mılyon dolarım var ıs kurarım ayvallah derım gelı ozaman.... vıze ıslemıne gelınce turkıyeye 3.sınıf ulke olarak gordukları ıcın alın vızede gorıyı.. gercekler acıdır degerlı kardeslerım bosuna gıdıp husrana ugramayın ınanmazsanız arastırın yanı dogru kızları guzel ama paran olmadımı kızlar bakmaz sıze yanı bosa hayal kurmayın bu ulkeden turklere ekmek yok degerlı vatandaslar tatıle gıdın tabı eger vıze alabılırsenız ama yok calısmaya yok okumaya yanarsınız soylemıs olıyım

 163. hakan- 14.03.2006 06:03

  Bence estonya bir cennet ve cok güzel bir ülke estonyayyı seviyorum

 164. hakan- 12.03.2006 18:03

  Siteniz iyi olmus,insallah gelistirirsiniz.Estonyali kiz arkadasim var,sozluk bolumunu begendik

 165. can- 12.03.2006 14:03

  bu site harikaaa olmuş. Hazırlayanları çok içten tebrik ediyorum. Baltık ve İskandinav ülkelerini hep çok merak etmişimdir. Umarım bir gün gitme imkanım olur, estonca değil de fince öğrenmek istiyorum. Tekara tebrikler, ve başarılar...

 166. crazy_hüso- 12.03.2006 12:03

  Slm arkadaşlar..bende sizler gibi estonya'ya gitmek için uğraşan birisiyim..benim kız arkadaşım var orda..9 aydır konuşuyoruz ama bir türlü gidemedik..

 167. utarid- 02.03.2006 06:03

  goruyorumkı aysegul hanım estonya hakkında bılgınız yok otomatıv fıyatları turkıyenın 3 te bırı oraya nasıl satıcaksınız bır ıscı ucretının 300 euro oldugu nufusun toplam 1.5 mılyon oldugu yerden ne kazanıcaksınız lutfen bos hayallere kapılmayın

 168. yasin- 27.02.2006 13:02

  çok güzel bi sayfa olmuş tebrik ederim. benim estonyada emlakçılık yapacak kişilere ihtiyacım var.. ilgilenenler benimle irtibata geçsin...

 169. Mehmet- 07.02.2006 15:02

  Ayşegül, ürğn kataloğunun mevcut olduğu bir web sitesine sahip misin?

 170. aysegul- 07.02.2006 11:02

  Çok güzel bir sayfa olmuş. Estonya'da pazar arastırması yaparak ihracat yapmak istiyorum. Otomotiv yan sanayi konusunda bilgisi tecrubesi olan veya pazar arastırması yapabilecek arkadaslar var mı? Öğrenci de olabilir.

 171. selin- 01.02.2006 10:02

  selam arkadaslar anladıgım kadarıyla bu estonyalı kızlar hic fena DEGİLLER:))mutluluklar herkese ne diyim:P ben de kısa sureligine kurs icin gidiyorum. subatta orda olucam vize alabilrisem. ancak bir sorunum var, direk ucus olmadıgından amsterdam uzerinden ucus buldum. transit vize almam gerekiyor mu? bilen birileri var mıdır? okyanuse.mynet. lutfen bildirin. tesekkurler..

 172. yavuz yılmaz- 10.12.2005 07:12

  şubat 2006 da orada olan arkadaşlar varsa bana haber versin.adresim mustafayalcin01@mynet.com

 173. birkan- 06.12.2005 04:12

  Arkadaşlar ingilizce estonyaca sözlük www.ibs.ee internet adresinden bulabilirsiniz gayet kullanışlı, bunu bizim sitedeki sözlüğü geliştirmektede kullanabiliriz cem bey... estonya... hayallerin ülkesi şu anda her yer kar altında sıcaklık - 5-15 derece arası.. yaşam standartları bize uygun olmalarının yanı sıra, kültür farklılıkları ilerleyen zamanlarda kendini gösteriyor...zaman içerisinde farklı anlayışların insanı farklı dünyaların insanları olduğunuzu istemesenizde sözler hareketler davranışlar ve olaylar karşısında verilen tepkiler gösteriyor... umarım kafa dengi arkadaşlara rastlarsınız...

 174. serkan- 28.11.2005 11:11

  Sevgili arkadaşlar. Hepimiz gitmek istiyoruz ama Estonya büyük elçiliği vize işlemlerini uzatıyor. Zamanınızı ona göre ayarlayın. Hepiniz gibi ben de gitmeyi çok istiyorum. Hepinize bol şans.

 175. serkan- 28.11.2005 05:11

  Ben Estonya'yı çok merak ediyorum bir gün gideceğim. Başkentleri Tallinn dahil olmak üzere gezmeyi düşünüyorum. Fakat Türkiye'den çıkmak sorun. Tek sevdiğim aşkım da orada yaşıyor.

 176. mehmet- 14.11.2005 17:11

  arkadaslar turkiyede kurulu duzeni olan varsa birakipta buraya gelmesin cok pisman olur burasi sadece gezmek icin guzel ama bir is yapacak kadar paraniz varsa problem yok.buraya gelen arkadaslarla tanistim is bulamiyolar zaten aldiklari parayla anca kirayi odeyebilirler.bilgi almak isteyenler bana e-mail atabilirler

 177. mehmet- 13.11.2005 16:11

  Ben Estonya'da yaşıyorum, buraya gelmek dediğiniz kadar kolay değil çünkü vizede çok problem çıkartıyorlar. Evlenenler dahi vize alamıyor. Direk uçuş yok.

 178. eyup&salim- 09.11.2005 23:11

  Biz Konya'da üniversitede okuyan iki ev arkadaşıyız. Bugün tanıstığımız bir site bizi çok etkiledi bir an önce Estonya dilini oğrenmek ve en kısa zamanda Estonya'ya gitmek istiyoruz. Bize yardım etmek isteyen arkadaşlar bu mailden ulaşırsa çok seviniriz. Ayrıca bu site bizim için çok iyi oldu. Herkese selam.

 179. j_b- 06.11.2005 04:11

  Ben de bu yaz Kemer'de tanıştığım Sonya ve Guesto'yu görmek için yılbaşında Estonya'ya gidiyorum. Gelince sizlere anlatırım.

 180. volkan- 15.10.2005 03:10

  Selam gençler. Gerçekten sitenizi çok beğendim. Ben de sizlerden biri gibi Estonya'ya gitmek istiyorum çünkü aşkımı seviyorum ve haziranda Türkiye'ye gelecek. Ama ben de gitmek istiyorum. Lütfen yardımcı olur musunuz? volkan_crazy@hotmail.com

 181. ozan- 03.10.2005 13:10

  Merhabalar ben ozan sitenizi çok beğendim bende 15 yaşındayım benim de Estonyada bir aşkım var en kısa sürede Estonya'ya uçmaya hazırlanıyorum :)

 182. Meltem- 01.10.2005 15:10

  Ben de Universiade'ta çalıştım ve bir erkekle tanıştım hala görüşüyoruz, ben de onun yanına gitmek istiyorum ama ancak eğitim yoluyla gidebilirim heralde ne yapabilirim bilmiyorum.

 183. ramazan- 30.09.2005 09:09

  Tere! Ben İzmir'den yazıyorum. Universiade 2005'te gönüllü olarak çalışmıştım. Ve orda bir estonyalı kızla tanıştık ve arkadaş oldum. Ben de Estonya'ya gitmek isterim ve gitmek isteyenlere yardımcı olabilirim. Eğer toplu hareket edersek bir Turizm Şirketi ile anlaşıp gezi düzenlenebilir. Bana ulaşmak isteyenler ramseskartal@hotmail.com

 184. yavuz- 18.09.2005 12:09

  Bu yıl estonyaya gıtmeyi dusunuyorum egıtım ıcın bu ulke hakkında bılgısı olanların benı aydınlatmasını ısterım.

 185. Fatih- 15.09.2005 03:09

  Estonya hakkında bazı önemli bilgileri bu adreste bulabilirsinz. İşinize yarayacağını düşünüyorum. http://www.estemb.org.tr/tur/cat-377/konsolosluk_bilgileri/vize

 186. Cem- 09.09.2005 09:09

  Estonya`ya ucak bileti fiyati sabit degil. Sezona gore farkli tarifeler olabildigi gibi ucaklarda bos yerlerin durumuna gore farkli ucretlendirmeler soz konusu olabilir ancak ortalama 500-600 YTL`ye Tallinn-Istanbul arasi gidis donus ucak bileti alabilirsin. Is bulma konusuna gelince... Estonya`da is bulmak Turkiye`dekine gore cok daha zor...

 187. cengiz- 09.09.2005 07:09

  vallaha bu siteyi kurandan da yapandan da Allah razı olsun. Gerekli herseyi buldum da Turkiye`deki konsoloslugunun telefonunu gormedım. bende ıkı ay ıcınde oraya gıdıp yerlesecegım evlenıp. korkularım var ama yasamaya deger mi CEM bey bana onu yazın kısacası yeter. IS ımkanları ekonomılerı nasılsır acep turkıyedekı gıbı ıssız kalmayalım? sorularıma cevap verırsenız sevınırım ayrıca ucak vıza masrafları ortalama nekadar bu onemlı?tesekkurler

 188. karahan- 08.09.2005 07:09

  Kristimi çok seviyorum... Bu Estonya ne büyüleyici yermiş böyle. Acaba soğuk mudur ki?

 189. elwan- 07.09.2005 08:09

  Lütfen Estonya'ya öğrenci bütçesine uygun bir gezi düzenleyin :)

 190. MURATTR- 05.09.2005 07:09

  Merhaba Estonya hayranları ben de sizlerden biriyim, gitmek için çok sabırsızlanıyorum. Çünkü orada beni bekleyen bir sevgilim var Kuressaare’de. Buraya gitmek daha da zor olması gerek sanırım. Şimdi admin arkadaş ya da bir bilen varsa benim sevgilim davetiye göndermek istiyor kişisel, kendi adına mı yoksa bir şirket tarafından mı beni davet etsin ya da en garantili nasıl olur yardımsı olursanız sevinirim. muratgoral@mynet.com

 191. Breathe- 03.09.2005 18:09

  Bu ülke çok enteresan arkadaşlar şöyle resmi bir gezi düzenlese de birisi ucuza ama bilen birisi olsun. Hep beraber gidelim şu ülkeye ya çok istiyorum!

 192. batiugur- 03.09.2005 06:09

  Bugün gazetede Estonya ile ilgili bir yazı okudum.Internette de sitenizi buldum. Tebrik ederim çok başarılı bir site olmuş.

 193. Cem- 27.08.2005 09:08

  Sitede herhangi yanlış anlatım veya hata varsa lütfen beni uyarın. Ancak yukarıdaki harita doğru. Estonya'nın güneyinde Letonya (Latvia) var. Biraz daha güneyde Litvanya (Lithuania) ve Rusya Federasyonu'na bağlı Kaliningrad var. http://www.worldatlas.com/webimage/countrys/europe/baltic.gif

 194. serhat- 27.08.2005 06:08

  Sitenizi bugün keşfettim! Gerçekten harika! Başarılarınızın devamını dilerim.

 195. serhat- 27.08.2005 06:08

  Sevgili site yöneticisi, haritada yanlışlık var! Estonya'nın güney sınır komşusu LETONYA değil!!!

 196. memoli- 26.08.2005 05:08

  Çok başarılı yorum ve çalışma. Tebrikler. Fakat İsviçire hakkında da bu şekilde bir çalışma yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden çok tşk. İyi çalışmalar.

 197. TAMER- 11.08.2005 07:08

  Siteniz çok güzel, tebrikler.

 198. kader- 08.08.2005 08:08

  Estonyayı görmek için sabırsızlanıyorum gidelim artık yaaaaaaaaaaa!!!

 199. MERVE- 08.08.2005 08:08

  Estonya'yı çok merak ediyorum. En kısa zamanda ordayız :)

 200. fahrettin- 07.08.2005 06:08

  Sayenizde Estonya'ya nasıl gideceğimi öğrendim. Bu sitede emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederim.

 201. Fatih- 03.08.2005 06:08

  Bu siteye emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Eğer sözlük bölümündeki çalışmalar hızlanıp en azından günlük yaşamda sık kullanılan kelimelere ve sık kullanılan değimlere erişme imkanımız olursa ne kadar güzel olur. Sanırım bu kadar emek harcayıp bölesine bir ortam yaratan arkadaşlarımız bu konu ile alakalı olarak gerekeni yapacaklardır. Şimdiden teşekkür ederim.

 202. kader and akile- 28.07.2005 10:07

  bu yıl eylülde gezimiz var estonyayı çok merak ediyorum sanırım süper!!!

 203. General Mahmut- 26.07.2005 12:07

  aşkım pillerin'İ çok seviyorum şu anda isviçrede kendisi ona buradan öpücükler yolluyorum

 204. General Mahmut- 26.07.2005 12:07

  1.sorum estonyadakiler TÜRKLERE karşımı 2.Sorum Estonyaya Uçak ile Kaç Saatde Giderim 3.sorum kaç YTL ye gidebilirim iş bulmam kolay olurmu meslğim eczacılık genelde nasıl yetiştirirleri kızlarını namuslularmıdır

 205. goodboy- 21.07.2005 12:07

  Merhaba Murat, birbirimize yardımcı olalım.

 206. murat- 16.07.2005 15:07

  Orda bir aşkım var. Evlenmeye karar verdik. Nasıl gidebilirim?

 207. Murat- 06.07.2005 08:07

  1.sorum estonyadakiler TÜRKLERE karşımı 2.Sorum Estonyaya Uçak ile Kaç Saatde Giderim 3.sorum kaç YTL ye gidebilirim

 208. Cem- 25.06.2005 08:06

  Mustafa, Forum içinde Vize Konaklama altında Vize Almak bölümüne bakabilir misin?

 209. Cem- 25.06.2005 08:06

  Lantim, forumda "Genel" başlığı altında "Hangisi doğru: Estçe, Estonya Dili, Estonca, Estonyaca?" bölümüne bakabilirsin.

 210. Mustafa Çayır (Almanya Köln)- 25.06.2005 04:06

  Selam siteniz güzel olmuş. Hoşuma gitti benim sizden bir ricam olacak. Ben Estonya'yı görmek istiyorum acaba vize konusunda açıklama yapabilir misiniz? Nasıl gidebilirim Estonya'ya? Saygılarımla (fahri_can68web.de)

 211. lantim- 25.06.2005 03:06

  Yanlış yazmışsınız... Estçe değil- ESTONCA.

 212. memo- 09.06.2005 06:06

  beyler bu estonya süper ya walla hepinize katılıorum bissürü arkim var ordan walla bende gitmeyi dusunuorum eer tur felan varsa bi burda haberi yayınlanabilirmi acaba ya

 213. sukruu- 04.06.2005 13:06

  estonyalıların bukadar cana yakın oldukları bilmiyordum gercekten .bir estonyalı arkadasla tanıstım bukadar sempatik bukadar cana yakın birisi daha olamazz yaa. bende sadece turklermi var diyordum cana yakın dunyada yanılmısım !! herkesin benimki kadar arkdascanlısı biri ile tanısması dilegiyleee

 214. mehmet- 31.05.2005 03:05

  Estonya'ya Erasmus programı ile gitmek istiyorum. Ekonomi eğitimi veren üniversiteleri öğrenebilir miyim?

 215. Salih- 19.05.2005 10:05

  Herkese Selamlar.... Özellikle Cem Beye... Bir çok kişinini ihtiyaç duyduğu Estonyaca Türkçe sözlük kısmet olursa yaşarsam o zamana kadar bilgisayarı olan herkes kulanacak... Unutmadan ben bir BİLGİSAYAR PROGRAMCISIYIM... Bu konu üzerinde çeşitli çalışmalarım var... 6 aya kadar programı tamamlamayı planlıyorun... Programın adı ANNUZKA*TURKEESTI şimdiden bu program için olumlu tepki aldım... Umarım fromdaki arkadaşlarda ulumlu karsılar .... tuva_gold@hotmail.com

 216. ally- 11.05.2005 13:05

  Kıraç'ın yorumlarına katılıyorum fakat düyada TÜRKİYE'den başka cennet tanımıyorum ve Estonya'daki PİRET'İ ÇOK SEVİYORUM.

 217. kıraç- 23.04.2005 12:04

  Gerçekten Estonya ile Türkiye'nin değerleri karşılaştırılınca Estonya'nın cennet olduğunu bi kez daha hatırladım ve de gitmek görmek için elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım...

 
Biz Kimiz? | Site Kullanım Koşulları | Bize Yazın