Ana Sayfa Gezi rehberi Estonya Gezilecek Yerler

Estonya Gezilecek Yerler

3673
0

1.500’den fazla ada üzerine kurulu olan Estonya, tam bir turizm şehridir. Tarih boyunca, dünya milletleri tarafından uğrak olarak kullanılan bu ülke, günümüzde büyük bir tarihi geçmişe sahiptir. Nitekim bir deniz ülkesi olan Estonya, orta çağda liman kenti olarak kullanılmış olduğundan bu şehirde Rus, Alman, İspanya, İngiliz, Portekiz gibi milletlerin izlerini bulmak mümkündür.

Ülkeyi kaplayan ormanların yeşiliyle; ülkeyi çevreleyen denizlerin mavisinin harika bir uyum içinde olduğu Estonya; dünyanın her yerinden milyonlarca insanı ülkesine çekmektedir. İstikrarlı ve güçlü bir ekonomiye sahip olması sayesinde Avrupa’daki en ucuz yemekleri, içkileri bu ülkede bulabilirsiniz.

Kuzey kutup bölgesine yakın olması nedeniyle kış dönemini çok sert geçiren Estonya için en iyi zamanlar Haziran ile Eylül ayları arasında kalan dönemdir. Kaldı ki bu ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için yaz aylarına göre seyahatlerini planlaması daha idealdir.

Dünyanın en güzel ülkeleri arasında yer alan Estonya’da gezilecek yerleri sizler için derledik.

 

  • Raekoja Plats

 

Başkent Tallinn’de yer alan Raekoja Plats, Belediye Binasının olduğu bölgede yer alan eski şehir meydanıdır. Orta çağdan kalma olan bu meydan; o dönemin izlerini halen taşımaktadır. Günümüzde meydanda pazar tezgahları, cafe ve restaurantlar faaliyet gösteriyor. Nitekim şehirde yapılacak toplu tüm etkinlikler genel olarak Raekoja Plats meydanında yapılmaktadır. Bu açıdan Estonya’yi ziyaret edenlerin görmeden gelmemesi gereken yerlerin başında Raekoja Plats gelmektedir.

 

  • Toompea

 

Toompea, Estonya’da ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Orta çağdan kalan bir bölge olan Toompea, başkent Tallin’de yer alan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan bir bölgedir. Tallinn’de yukarı kısım olarak da adlandırılan bu bölgede Toompea Kalesi en dikkat çeken yapıdır.

 

  • Tamula Gölü

 

Estonya’nın en turistik bölgelerinden biri olan Tamula gölü, Varu şehrinde bulunan bir doğa güzelliğidir. Gölün genişliği ortalama 231 Hektar, derinliği ise 4.5 metre olarak hesaplanmıştır. Estonya ziyareti sırasında kürek gibi spor aktivitelerine katılmak isterseniz; Tamula Gölü iyi bir tercih olacaktır.

 

  • Jagala Şelalesi

 

İlkbahar aylarında Estonya’yı ziyaret edenler için harika bir görüntü sunan Jagala Şelalesi, ortalama 50 metrelik bir alanı kapsamaktadır. Jagala nehrinin 8 metre yükseklikten akmasıyla oluşan bu şelale, Estonya’nın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Estonya’da kışın bulunan kişiler; bu şelalenin buz tuttuğunu görebilirler.

 

  • Estonya Tarih Müzesi

 

1776 yılında ilk olarak faaliyet göstermeye başlayan Estonya Tarih Müzesi, Estonya tarihi ile ilgili olarak tüm bilgi ve belgeleri bünyesinde muhafaza etmektedir. Tahmini olarak 300 bin civarında tarihi eserin burada olduğu bilinmektedir. Ülkenin Sovyet Rusya egemenliği altında olduğu yıllarda kapalı olan Tarih Müzesi, 1987 yılında tekrardan faaliyete geçmiştir. Avrupa ve Estonya’nın yakın tarihi ile ilgili olarak bilgi almak isteyen kişilere öncelikle Estonya Tarih Müzesi’ni ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.

 

  • Hermann Kalesi

 

13.yüzyılda o dönemin Danimarka Kralı tarafından inşa edilen Hermann Kalesi, günümüzde Narma nehri kıyısında yer almaktadır. İnşa edildiği dönemde savunmak amacıyla kullanılan bu kale Estonya’da bulunan en değerli yerlerden biridir. Taştan inşa edilen Hermann Kalesi, her sene binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 

  • Lahemaa Ulusal Parkı

 

Estonya’nın başkenti Tallin’e 60 – 70 kilometre mesafede yer alan Lahemaa Ulusal Parkı, dünya çapında güzelliğe sahip bir milli parktır. Nitekim Avrupa’nın en gelişmiş milli parkları arasında yer alan bu bölge ortalama 700 kilometrelik bir alana kurulmuştur. Bu bölgede doğal yaşamına devam eden birçok hayvan türüyle karşılaşmak da  mümkündür.

 

  • Aziz Meryem Ana Katedrali

 

Danimarkalılar tarafından 13. yüzyılda inşa edilen bir diğer yapı olan Aziz Meryem Ana Katedrali, Barok ve Gotik mimarisinden etkilenerek inşa edilmiştir. Aziz Meryem Ana’ya adanan bu yapı Estonya’lılar için bir inanç merkezidir. İnşa edildiği yıldan itibaren birçok din ve din adamına ev sahipliği yapan Aziz Meryem Ana Katedrali, Estonya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 

  • Alexander Nevsky Katedrali

 

Mikhail Preobrazhensky tarafından tasarlanan Alexander Nevsky Katedrali, Tallinn’de yer alan bir Ortodoks kilisesidir. Ruslar tarafından özel olarak inşa edilen bu Katedral, 1991 yılından sonra restarasyona alınmış ve tekrardan hizmete girmiştir. Nitekim şuan Estonya’da yaşayan tarihi eserlerin başında gelmektedir.

 

  • Tallinn Televizyon Kulesi

 

Dünyanın en yüksek yapısı olan Tallinn Televizyon Kulesi, 314 metre yüksekliğe sahiptir. Ortalama 5 senede inşa edilen bu yapı başlangıçta radyo ve televizyon için sinyal bulucu olarak kullanılmışsa da zamanla turistik bir bölge haline gelmiştir. Kaldı ki günümüzde binlerce turist bu kuleyi görmek için Estonya’yı ziyaret edebilirler.

 

Estonya’da gezilecek yerler bunlarla sınırlı olmayıp; Tallinn, Tartu, Parnu gibi büyük şehirlerde keşfedilecek birçok yer bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here