Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Estonya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

9527
1

Estonya, Avrupa’nın Kuzey bölgesinde bulunan ve 1990 yılında bağımsızlığını ilan eden küçük bir Baltık ülkesidir. Sovyet Rusya’dan ayrıldığı tarihten itibaren hızlı bir gelişim sürecine giren Estonya Cumhuriyeti, kısa süre içerisinde epey yol almıştır. Dünyadaki devletler arasında internet çağı ile entegrasyonu en yüksek ülkelerin başında Estonya gelir. Nitekim Estonya vatandaşlığına sahip olanlara bir adet e-kimlik verilir ve devlet işlerinin bu kimlikler üzerinden yürütülmesi sağlanır. Ayrıca ülkedeki parlamento seçimlerinin dahi internet ağı üzerinden yapıldığı göz önünde tutulduğunda Estonya’nın vizyon ve misyon sahibi bir ülke olduğunu söyleyebilirsiniz.

Küçük bir Avrupa ülkesi olan Estonya, vatandaşlarına ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda birçok hak vermektedir. Nitekim 2014 yılında çıkarılan E-estonya vatandaşlığı uygulaması ile yabancı ülke vatandaşlarının da Estonya’da şirket kurmasına ve bu ekonomik haklardan yararlanmasına imkan veriliyor. Ancak E-estonya vatandaşlığı adı altında verilen elektronik vatandaşlıklar asıl anlamda vatandaşlık yerine geçmemektedir. Asıl olarak Estonya vatandaşlığının alınması için; kısa veya uzun prosedür olarak ayrılan yöntemlerin uygulanması gereklidir.

Kısa Prosedür İle Estonya Vatandaşlığı Almak

Estonya vatandaşlığı kısa ve uzun prosedür şeklinde iki farklı yol ile alınabilir. Kısa prosedür ile Estonya vatandaşlığı alabilmek için;

 • 18 Yaşını tamamlamış olmak
 • Son 5 yıl içerisinde aralıksız olarak Estonya sınırları içerisinde bulunmak
 • Estonya Anayasasında belirtilen 3 ana dilden en az birini bilmek
 • Estonya toplumuyla entegrasyonun tamamlandığını kanıtlamak
 • 5 senelik süre içerisinde en az 468 gün çalışma yapmış olmak

şartlarının sağlanması gereklidir. Başvuru sahibi; Estonya toplumuyla uyumlu bir şekilde yaşadığını, ülkede bulunan uyumluluk kurslarından aldığı bir sertifika ile ispatlayabilir.

Evlilik Yolu ile Estonya Vatandaşlığı Almak

Kısa prosedür ile Estonya vatandaşlığı almanın yollarından biri Estonya vatandaşı bir erkek veya kadın ile evlenilmesidir. Nitekim hali hazırda Estonya vatandaşı biriyle evli olanlar, sadece 5 sene Estonya’da yaşama ve bir ana dili bilme koşullarını sağlamak kaydıyla kolaylıkla Estonya vatandaşlığı alabilir.

Kan Bağı İle Estonya Vatandaşlığını Almak

Dünyaya gelen bir çocuğun anne yahut babasından biri Estonya vatandaşlığına sahip ise; bu kişi kan bağı ile Estonya vatandaşlığını almaya hak kazanır. Ancak bu çocuklar başka ülkenin vatandaşlığında bulunmaları halinde 18 yaşını doldurduktan sonra başvuru yapmak suretiyle Estonya vatandaşlığı alabilirler.

 

Uzun Prosedür İle Estonya Vatandaşlığı Almak

Kısa prosedür ile Estonya vatandaşlığı alma şartlarını sağlayamayan kişiler;

 • 10 yıl boyunca kesintisiz ve aralıksız olarak Estonya sınırları içerisinde yaşama
 • Anayasada belirtilen 3 ana dilden en az birinini bildiğini kanıtlamak
 • Toplumsal uyumu sağlaması

şartlarını sağlaması halinde 10 yıllık uzun prosedür ile Estonya vatandaşlığını alabilirler. Nitekim bu uzun prosedürde kişinin Estonya sınırları içerisinde çalışıp çalışmadığı önemli değildir.

 

Naturalizasyon İle Estonya Vatandaşlığı Almak

Estonya; spor, kültürel, bilim, ekonomi alanında kendini ispatlayan ülkenin bu anlamda isminin duyulmasına katkı sağlayan yabancı ülke vatandaşları, naturalizasyon yöntemiyle Estonya vatandaşı olabilirler. Nitekim naturalizasyon yolu ile vatandaşlık almak için Estonya’da belirli süre yaşama veya çalışma şartı aranmamaktadır.

Estonya Vatandaşlığı için Gerekli Evraklar

Estonya vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunacak kişiler; Estonya vatandaşlığını kazanma yöntemlerine ilişkin gerekli evrakları da ilgili kurumlara sunması lazım olur. Estonya vatandaşlığını kazanma yöntemine göre değişmekle beraber başvuru sırasında gerekli evraklar şunlardır;

 • Adli Sicil Kayıtları (Başvuru sahibinin sicil kaydı temiz olmalı)
 • Tam donanımlı bir hastaneden alınmış sağlık raporu
 • Pasaport belgesi
 • Estonya’da yaşayabilecek miktarda maddi gücü gösterir banka kayıtları,
 • Başvuru sahibine ait gayrimenkul tapu belgeleri
 • Estonya’da bulunan resmi kurumlardan alınan çalışabilir belgesi
 • Vize

Bu evraklar genel olarak tüm başvurularda talep edilmekle beraber başvuru türüne göre başka belgelerde talep edilebilir. Nitekim bu evraklarla ilgili olarak ilgili Estonya Göç İdaresinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here