Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Estonya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

4319
1

Estonya; Avrupa’nın Kuzeyinde bulunan küçük bir Baltık ülkesidir. 1990 yılında Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Estonya, çok farklı vizyona sahip bir ülkedir. Dijital dünyaya evrildiğimiz şu günlerde, bu furyaya ilk olarak ayak uyduran ülkelerin başında gelen Estonya, sağlam bir internet altyapısı ile ön plana çıkmaktadır. Nitekim Estonya geleceği öngörerek; dijital yatırım fikirlerine oldukça değer vermektedir. 2017 senesinde başlatılan E-vatandaşlık uygulaması ile beraber dünyanın her yerinden insanlar 100 – 200 Dolar karşılığında Estonya E-vatandaşı olabiliyorlar.

E-vatandaşlık, normal vatandaşlıktan farklı olarak tam bir Estonya vatandaşı gibi haklar tanımıyor. Ancak bu dijital vatandaşlığa sahip olan kişiler; Estonya üzerinden şirket kurabiliyor, banka hesabı açabiliyor ve bunları dünyanın diğer tarafından tek bir tıkla yönetebiliyor. Bu anlamda E-resident sistemi bir nevi girişimci çekme programı olarak tanımlansa da; bu program kapsamında 4-5 sene Estonya’da ikamet eden kişiler, bu sürenin sonunda Estonya vatandaşlığını resmi olarak kazanabilirler.

E-resident vatandaşlığını dışında Estonya vatandaşlığı; evlilik yolu ile, kan bağı ile, naturalizasyon ile yahut kısa veya uzun prosedür yöntemleri ile kazanılabilir. Bu yollardan herhangi biriyle Estonya vatandaşı olmaya hak kazanan kişiler; aşağıdaki yönergeyi takip ederek Estonya vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler.

  • Öncelikle Estonya vatandaşlığına yapacağını başvuruları online olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle herhangi bir aracı kuruma gerek olmadan başvurularınızı internet üzerinden bireysel olarak yapabilirsiniz. Bunun için bu siteyi ziyaret etmeniz yeterlidir.
  • Sitede bulunun “Apply” butonuna tıklayarak; başvuru formuna ulaşabilir ve kendinize uygun bir şekilde başvuru formunu doldurabilirsiniz. Nitekim bu formu doldururken oldukça dikkat etmelisiniz, aksi halde bilgilerinizin hatalı olması halinde ödeyeceğiniz 100 Euro’luk başvuru harcı da yanmaktadır.
  • Başvuru formunu tamamladıktan sonra; başvurunuzun incelemeye alınması için 100 Euro harç bedelini sitede yer alan banka hesabına yatırın ve ödeme makbuzunu da başvuru evraklarınızla beraber gönderin.
  • Harç ödemesini yaptığınız tarihten itibaren başvurunuz incelemeye alınarak 6-8 hafta içerisinde başvurunuz hakkında nihai karar verilir.
  • Başvurunuz hakkında verilen karar; belirtmiş olduğunuz mail adresine gerekçeli olarak iletilir.
  • Başvuruları kabul edilen kişiler; diğer evrak işlerini tamamlamak ve Estonya vatandaşlık kimliklerini almak için Estonya Başkonsolosluğunu ziyaret etmeleri gereklidir.

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here