Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya Vatandaşlık Şartları

Estonya Vatandaşlık Şartları

5008
0

Avrupa’nın küçük bir ülkesi olan Estonya, dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biridir. Ülkedeki enflasyon %3, işsizlik ise; %5 olarak açıklanmıştır. Ekonomik olarak güçlü olmasının yanında ülkenin sahip olduğu vizyon, yabancı ülke vatandaşlarını Estonya vatandaşı olmak konusunda teşvik ediyor. Nitekim son dönemde Estonya hükümeti tarafından başlatılan E-resident sistemi sayesinde 180.000 kişinin Estonya e-vatandaşı olduğu biliniyor.

Eğitim, turizm ve internet yazılmcılığı alanlarında oldukça gelişmiş bir ülke konumunda bulunan Estonya, dijital 5 ülkeleri arasında yer almaktadır. Bu anlamda Estonya vatandaşları, dünya çapında saygı gören bir kimlik kartına sahip olurlar. Kaldı ki bir Estonya vatandaşı aynı zamanda bir Avrupa vatandaşı olduğu için; tüm Avrupa ülkelerinde rahatça seyahat edebileceği gibi istediği ülkede de yaşayabilir. Ayrıca Estonya vatandaşı olmaya hak kazanan kişiler; aynı zamanda ülkenin ekonomik refahından da faydalanırlar ve kazançlarından çok az bir miktarını vergi olarak devlete öderler.

Anlattığımız üzere birçok avantaja sahip olan Estonya vatandaşlığını kazanabilmek için bazı şartların sağlanması gereklidir. Bu şartlar; vatandaşlığı kazanma şekline göre değişmekle beraber hepsi sağlanmış olsa dahi Estonya vatandaşlığını kazanmak için yeterli bir done değildir. Ayrıca Estonya Hükümeti tarafından başvurularında kabul edilmesi lazım olur.

Kısa Prosedür İle Estonya Vatandaşlık Şartları

Kısa prosedür yolu ile Estonya vatandaşı olabilmek için başvuru sahibinin;

  • 18 yaşını doldurmuş olması
  • Başvuru tarihinden geriye dönük olarak son 5 yılda kesintisiz ve aralıksız olarak Estonya’da ikamet ediyor olması
  • Devlet anayasasında sayılan 3 ana dilden en az birini çok iyi bilmesi ve bunu devlet tarafından kabul edilen bir belge ile ispatlaması,
  • Estonya’da bulunduğu 5 yıllık süre içerisinde en az 1.5 sene kendisinin yahut bir başkasının işinde çalışmış olması,
  • Son olarak Estonya Göç İdaresi tarafından açılan kurslara katılarak toplumsal uyumu sağladığını kanıtlamış olması,

yeterli olacaktır. Eğer kısa prosedür yöntemiyle Estonya vatandaşı olmak isteyen kişi; bir Estonya vatandaşı ile evlenirse; çalışma koşulunu sağlamasına gerek yoktur.

Uzun Prosedür İle Estonya Vatandaşlık Şartları

Kısa prosedür şartlarını sağlayamayan kişiler aşağıdaki şartları sağlamaları halinde uzun prosedür ile Estonya vatandaşı olabilirler.

  • Başvuru sahibinin 10 senedir aralıksız ve kesintisiz olarak Estonya’da ikamet etmesi
  • Estonya’da kabul edilen 3 ana dilden en az birini iyi derecede bilmesi,
  • Toplumsal uyumun sağlandığının ispatlanması

Bu şartları sağlayan yabancı ülke vatandaşları; gerekli evrakları tamamlamak suretiyle ilgili kurumlara başvuru sürecini başlatabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here