Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya’da İş Kurmak

Estonya’da İş Kurmak

4793
0

Estonya, iş kurmak için en ideal ülkelerin başında gelmektedir. Henüz bağımsızlığını ilan edeli 20 yıl olmasına rağmen Estonya; ülke ekonomisinin gelişmesi ve istihdamın artması amacıyla yabancı yatırımcıların ülkeye yapacağı yatırımlara oldukça önem vermektedir. Kaldı ki Estonya Hükümeti yabancı yatırımcıların Estonya’da iş kurabilmesi için birçok teşvik ve kolaylık sağlıyor. Nitekim hali hazırda Skype ve Transferwise gibi büyük dijital şirketlerin merkezi konumunda bulunan Estonya; bu anlamda dijital girişim fikirleri olan yatırımcılara öncelik veriyor.

Estonya maliye politikası kapsamında şirketlere uygulanan vergilendirme sistemi; diğer tüm dünya ülkelerine oranla daha avantajlı olduğu için dünyanın dört bir yanından freelancer yazılımcı, programcının Estonya’da iş kurduğunu, şirket sahibi olduğunu görebiliriz. Örnek vermek gerekirse; Hindistan’da faaliyet gösteren bir yazılım firması; ana şirketini Estonya’ya taşıyarak hem Estonya’nın dijital itibarından hem de vergilendirme avantajından yararlanabilir.

Bu anlamda dijital bir fikri olan girişimciler; Estonya’da iş kurmayı düşünebilirler. Nitekim Estonya’da kendi işini, şirketi kuran yabancı ülke vatandaşları aşağıdaki avantajların farkına varabilirler.

 

  • Düşük Maliyetli İş Yönetimi

 

Dünyanın saygın olan ülkelerinde şirket kurabilmek için minimum 50.000 – 100.000 Dolar civarında sermaye yatırımı aranır. Nitekim şirketin kurulmasından sonra şirket giderleri ile beraber şirketin ayakta kalması oldukça girişimcileri zorlayan bir hal alıyor. Ancak Estonya’da şirket kurabilmek için herhangi bir paraya ihtiyacınız yok. Estonya’da iş kurmak isteyen kişiler; 2.500 Euro sermaye ile şirket kurabilirler ki; bu sermayeyi vadeli olarak 5 sene içerisinde de ödeyebilirler. Ayrıca şirketin kurulmasından sonra aracı firmalara aylık 150 Euro gibi ücret ödeyerek şirketin tüm ofis, muhasabe masrafları karşılanabilir.

 

  • İnovasyonun Başkenti

 

Estonya; dijital girişimcilere verdiği destek ile dünyada dijital saygınlığı olan ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Hali hazırda ülkede ar-ge ve inovasyon çalışmalarına verilen ağırlık sayesinde Estonya’da o dinamik girişim ruhunu sonuna kadar hissedebilirsiniz. Bu kapsamda Estonya’da iş kuran kişiler; bu ruhun enerjisiyle çok daha iyi işlere imza atabilirler.

 

  • Vergilendirme Avantajları

 

Dünyadaki birçok ülkede uygulanan ve çifte vergilendirme olarak adlandırılan vergi sistemi; Estonya’da uygulanmamaktadır. Estonya’da şirket kuran kişiler; şirketlerinin kazançları için herhangi bir vergi ödemek zorunda değillerdir. Şirketin kazançları, şirket bakiyesinde kaldığı sürece vergiye tabi değildir. Şirket kazancı ne zaman ki ortaklara dağıtılırsa, o halde kazançtan %20 gibi bir vergi ödenmesi gereklidir. Ancak Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde; hem şirket kazancından hem de şahıslara paylaşım sırasında %20’lik vergiler alınır.

 

  • Avrupa Pazarına Açılma

 

Estonya’da iş kuran kişiler; bir anlamda Avrupa pazarına açılmış olurlar. Kaldı ki Estonya’da kurulan işletmeler aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından da kabul edilen vergi levhasına sahip olurlar. Bu vergi levhasına dayanılarak Avrupa’nın her bölgesinde hizmet verilebilir. Bu kapsamda Avrupa pazarında ürünlerini pazarlamak isteyen kişiler için Estonya’da iş kurmalarını tavsiye ederiz.

 

  • Online Ödeme Yöntemleri

 

Türkiye’de erişimi engellenen Paypal gibi dijital ödeme sistemlerini; Estonya’da iş kurmanız halinde profesyonel olarak kullanabilirsiniz. Özellikle Paypal işletme hesabı açarak tüm para akışlarınızı Paypal üzerinden yönetebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here