Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya’da Şirket Kurmak

Estonya’da Şirket Kurmak

5762
3

Dünya üzerinde şirket kurmanın en basit ve hızlı olduğu ülke Estonya’dır. 1990 yılında kurulan Estonya, yatırımcıları ülkeye çekebilmek amacıyla yabancı ülke vatandaşlarının kolaylıkla Estonya’da şirket kurmasına imkan vermektedir. Nitekim son dönemde Estonya tarafından hizmete sunulan E-residency programı sayesinde dünyanın herhangi bir yerinden 20 dakikada Estonya’da şirket kurulabilir. Bu program kapsamında Estonya’da şirket kurabilmek için Estonya’da e-vatandaşlık almanız gereklidir. Velhasıl bu vatandaşlığa 10 dakika içerisinde başvuru yapıp bu vatandaşlık üzerinden şirketinizi kurabilirsiniz.

E-Residency ile Estonya’da Şirket Nasıl Kurulur?

E-residency programı ile Estonya’da şirket kurabilmek için öncelikle dijital ortamda geliştirilebilecek bir dijital iş planın olması gereklidir. Estonya; dijital dünyada yaratıcı fikirleri bulunan genç kuşakları Estonya’ya çekebilmek amacıyla başlattığı E-residency programı; bir vergi kaçırma yahut vatandaşlık sistemi değildir. E-residency’den sadece gerçekten yaratıcı projesi olan girişimciler yararlanabilir. Bu anlamda E-residency başvurusunda bulunmadan evvel alt yapısı sağlam bir dijital iş fikrine ihtiyacınız vardır. Bu şartı sağlayanlar aşağıdaki yönergeyi takip ederek Estonya’da şirket kurabilirler.

 

 • E-Residency Vatandaşlık Alın

 

E-residency programı kapsamında kurulan şirketler; Estonya hükümeti tarafından dijital ortamda verilen vatandaşlık üzerine alınabilir. Bu anlamda öncelikle Estonya’dan dijital vatandaşlık başvurusunda bulunulması gereklidir. E-residency vatandaşlığı olarak geçen bu e-vatandaşlık sistemine 10 dakika içerisinde sistem üzerinden başvurabilirsiniz.

 

 • Şirket Planını Açıklayın

 

E-residency vatandaşlık başvuru formunda, kurmak istediğiniz şirketten ve iş planınızdan iyice bahsedin. Nitekim E-vatandaşlık alabilmek için detaylı bir iş planı sunmanız gereklidir. Bu anlamda E-vatandaşlık aldıktan sonra nasıl bir şirket kuracağınızı, yapacağınız işi, iş planlamanızı tam olarak anlatın.

 

 • Sanal Ofis Kiralayın

 

Estonya’da online şirket kurabilmek için yapmanız gerekenlerden biri de; bir ofis adresine sahip olmaktır. Bu kapsamda internet üzerinden sanal ofis kiralayan şirketlerle görüşerek aylık çok cuzi miktarlarla bir sanal ofis kiralayabilir ve sanal ofis adresini şirketin merkezi olarak gösterebilirsiniz.

 

 • Muhasebeci Bulun

 

Vergilendirme sistemi olarak en iyi ülkelerden biri olan Estonya’da şirket kurabilmek için bir muhasebeciye ihtiyacınız vardır. Her ne kadar kurulum sırasında mutlaka bulunması gerekmese de şirketin faaliyetlerinin devamı için şirket muhasebesini tutan bir muhasebeci tutmak durumundasınız. Nitekim Estonya vergi kanunlarını da bilmediğinizi kabul edersek bir  muhasebeci sizi birçok dertten kurtabilir.

Bu aşamaları tek tek siz yapabileceğiniz gibi bir aracı kurumdan da satın alabilirsiniz. Özellikle bu alanda hizmet veren LeapIN firması ile görüşerek bu hizmetlerin tamamını 225 Euro’ya satın alabilirsiniz. LeapIn firmasına her ay sabit bir ücret ödeyerek sizin için şirket kurmasını, ofis sağlamasını ve muhasebe işlemlerini yapmasını sağlayabilirsiniz. Nitekim bu yol ile 1 veya 2 gün içerisinde Estonya’da şirket kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

Estonya’da Şirket Kurmanın Avantajları

Dijital dünyaya entegrasyonunu en hızlı tamamlayan ülkelerin başında gelen Estonya, şirket kurmak isteyen yatırımcılar için oldukça iyi bir tercihtir. Nitekim Estonya’da şirket kuranlar aşağıdaki avantajlardan yararlanabilirler.

 

 • Özelleştirilmiş Vergi Sistemi

 

Estonya hükümeti, ülkede kurulan şirketlerin Avrupa’daki diğer şirketlerle rekabet edebilmesi için çok farklı bir kurumlar vergisi sistemi benimsemiştir. Estonya’da şirket kuranlar, şirketlerin yıllık kazançlarını yatırıma çevirdikleri sürece bu kazançları için vergi ödemek zorunda değillerdir. Nitekim şirketin  kar elde etmesi halinde de Türkiye’deki gibi çifte vergilendirme söz konusu değildir.

 

 • Ucuz Maliyetli Şirket Kurulumu

 

Estonya’da şirket kurabilmek için 2.500 Euro gibi bir sermaye göstermeniz yeterlidir. Nitekim bu sermaye 5 yıl vadeli olarak şirkete ödenebilir. Bu anlamda Estonya’da şirket kurabilmek için çok fazla bir sermayeye de ihtiyaç duymazsınız. Kaldı ki şirketin yönetimsel masrafları için de aylık 150 Euro ödemeniz yeterli olacaktır.

 

 • İnternetten Şirket Yönetin

 

E-residency sistemi üzerinden kurulan şirketler aynı zamanda bu sistem üzerinden yönetilebilir. Özellikle yabancı ülkede yaşayan şirket sahipleri, E-resident vatandaşlık sistemine giriş yaparak şirketleri ile ilgili tüm işleri evinden yapabilirler.

 

 • Avrupa Birliği Avantajlarından Faydalanma

 

Estonya üzerinden kurulan şirketler aynı zamanda Avrupa Birliğinde de kabul edilen vergi numarasına sahip oldukları için Avrupa şirketleri ile aynı avantajlardan yararlanabilirler. Bu kapsamda Estonya üzerinden hizmetlerini yürüten şirketler kolaylıkla Avrupa pazarına açılabilirler.

 

 • İstikrar, İnovasyon ve Öngörülebilirlik

 

Estonya istikrarlı büyüyen ekonomisi ve inovasyona verdiği önemle ön plana çıkan bir ülke olması nedeniyle; bu ülkede kuracağınız şirketler için gelecek kaygısı duymazsınız. Kaldı ki ülkedeki istikrar ortamında gelecek 4-5 seneyi rahatlıkla öngörebilirsiniz.

 

 • Online Banka Hesapları

 

Şirket sahipleri, şirketlerini E-resident sistemi üzerinden yönetecekleri için şirketleri ile ilgili hesapları da online olarak yönetebilirler. Hatta online bankacılık alanında yapılan ilk yeniliklerden yararlanma imkanına da sahip olursunuz.

 

 • Estonya’da Oturma İzni İmkanı

 

E-resident sistemi ile Estonya’da şirket sahibi olan kişiler, başvuru tarihinden itibaren 2 ila 3 sene Estonya üzerinden çalışmaya devam etmeleri halinde Estonya’da oturma izni alabilirler.

Estonya’da şirket kurmak hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için bu hususta Estonya Hükümeti ile anlaşmalı çalışan aracı kurumlarla iletişime geçebilirsiniz.

3 YORUMLAR

 1. Sadece bu yazi icin degil, 2-3 yazi okudum. Hepsinde o kadar “nitekim” kelimesi kullanilmis ki nitekim kelimelerini saymaktan okuyamadim. Nitekim baska sitelerde de bu bilgiler bulundugundan oralardan okumak daha mantikli geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here