Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya’da Yaşam

Estonya’da Yaşam

7308
0

Estonya, Kuzey Avrupa’da yer alan bir Baltık ülkesidir. 1990 yılında Sovyet Rusya Birliğinden ilk ayrılan ve kendi parasını bastıran Estonya, 2002 yılında Avrupa Birliğine katılmıştır. Bu ülkede olabildiğince deniz ve orman görmeniz mümkündür. Nitekim ülkenin yarısında fazlası ormanlardan oluşuyor. Ayrıca ülkenin başkenti Tallinn’de bulunan “Old Town” orta çağdan kalma bir şehir olmakla beraber UNESCO tarafından tamamen korunma altına alınmıştır.

 

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Estonya; eğitim, adalet ve turizm alanlarında kendini oldukça geliştirmiş bir ülkedir. 2017 yılında açıklanan verilere göre bu ülkedeki okur-yazar oranı %98.9 civarındadır. Tarihsel bir geçmişi de bulunan bu küçük ülkeyi her sene milyonlarca insan; üniversitelere eğitim görmek yahut ülkeyi gezmek amacıyla Estonya’yı ziyaret ediyor. Diğer Avrupa ülkelerine göre daha iyi bir refah seviyesine sahip olan Estonya; aynı zamanda Skype, Transferwise, Hotmail gibi dünya çağında ün yapmış firmaların da merkezi halindedir. Nitekim bu ülke parlamento seçimleri dahil resmi dairelerde yapılabilecek işlemler, dijital ortamda yapılabiliyor.

 

Vizyonist bir bakış açısına sahip olan Estonya; yazılım, start-up ve dijital dünyanın öncüsü olabilmek amacıyla bu sektörleri oldukça desteklemektedir. Nitekim son zamanlarda çıkarılan E-resident uygulaması ile beraber yaratıcı fikri olan kişilere Estonya’da neredeyse sıfır masrafla şirket kurma ve vatandaşlık alma hakkı tanınıyor.

Estonya’da Yaşam Tarzı

Estonya vatandaşlarının geneli 20-30 sene öncesine kadar köy ve kasabalarda yaşadıkları için halen muhafazakar bir yapıya sahip olduklarını söyleyebiliriz. İnsanlardan uzak bir yaşam sürmeyi tercih eden Estonyalılar, genellikle yalnız kalmayı severler. Ancak Estonya’nın başkenti Tallin’de hayatın daha hızlı aktığını söyleyebiliriz. Özellikle bu şehirde yer alan üniversiteler ve turizm merkezleri bu ülkeye farklı hava katıyorlar. Nitekim Tallin’de dünyanın her yerinden farklı kültürlere sahip insanlara rastlamak mümkündür.

 

Gençlerin yoğun olduğu Tallin şehrinde gece hayatının oldukça hareketlidir. Birçok gece kulübünün bulunduğu bu şehirde sabahlara kadar eğlence devam ediyor. Nitekim Finlandiya, Danimarka gibi diğer Avrupa ülkelerinden günü birlik olarak Estonya’ya eğlenmeye gelen binlerce insan vardır.

Estonya Yaşam Şartları

Estonya’da yaşam şartları diğer Avrupa ülkelerine göre oldukça iyidir. Avrupa’daki refah seviyesi en yüksek ülkelerin başında gelen Estonya’da aylık 500-600 Euro gibi bir parayla geçinebilmek mümkündür. Her ne kadar kişilerin yaşam standartlarına ve harcamalarına göre bu rakamlar değişse de genel harcama kalemleri şöyledir;

  • Estonya’da yaşayan birinin gıda masrafları için ortalama 200 ile 250 Euro gibi bir bütçe ayırması gereklidir.
  • Estonya vatandaşı olanlar ile ülkede okumak amacıyla gelen insanlar; Estonya’da ulaşım için bir ücret ödemelerine gerek yoktur. Bu kişilerin dışındakilerde aylık ortalama 50 Euro’ya ulaşım masraflarını karşılayabilirler.
  • Kültürel anlamda zengin olan Estonya’da eğlenmek istediğinizde 10 Euro’ya tiyatro, 5 Euro’ya sinema bileti bulabilirsiniz. Konserden konsere değişmekle beraber ülkenin en iyi yerlerinde 30 Euro’ya güzel konserlere katılabilirsiniz.
  • Spor aktivitelerine katılmak isteyen kişiler de aylık ortalama 30 ila 50 Euro arasında bir bütçe ayırarak fitness, yüzme sporlarını yapabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here