Ana Sayfa Vatandaşlık ve Oturum Estonya’nın Başkenti Tallin

Estonya’nın Başkenti Tallin

4109
0

1990 yılında Sovyet Rusya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Estonya tam bir baltık ülkesidir. Avrupa’da en gelişmiş, en rahat ülkelerin başında gelen Estonya’nın başkenti Tallin’dir. Tallin şehri Baltık denizi ile Finlandiye denizinin birleştiği bölgede yer alır ve şehirde sürekli Finliye rastlamak mümkündür. Tallin kelime anlamıyla “Danimarkalıların Şehri” olarak ifade edilir. Nitekim Kuzey Avrupa’da birbirine yakın olan Danimarka ile Estonya halkları arasında bir akrabalık bağı olduğu bilinmektedir.

Hali hazırda UNESCO tarafından dünya mirasları arasında gösterilen Tallin şehri, yaz turizmi şehridir. Orta çağda bir liman kenti olarak kullanılan Tallin’de her kuşaktan her milletten izler görmeniz mümkündür. 400.000 nüfusu bulunan bu tarihi şehre her sene 5 milyon civarında turist gelmektedir. Şehrin en büyük geçim kaynağı yaz turizmidir. Nitekim ülkenin yanı başındaki Finlandiya’dan bile insanlar içki içmeye eğlenmeye Tallin’e gelir.

Tallin Gezilecek Yerler

Estonya’nın başkenti Tallin’de gezilecek yerler aşağı ve yukarı Tallin olmak üzere ikiye ayrılır. Yukarı kesimlerde daha önce Almanlar ve Ruslar, aşağı kesimde de Estonyalılar oturduğu için bu iki kesim arasında tarihi doku farkı olduğunu kolaylıkla fark edebilirsiniz. Bu şehri gezmeye öncelikle yukarı kesimden (Tompei) başlayabilirsiniz ki bu sayede öncelikle şehri yukarıdan kuş bakışı olarak görme şansına sahip olursunuz. Böylelikle şehirde gideceğiniz yerleri önceden belirleyebilirsiniz.

 

Tallin gezinize öncelikle Yukarı kesimde bulunan Alexander Nevski Katedrali ile başlayabilirsiniz. Burada özellikle Rus kültürünün izlerini görmeniz mümkündür. Bu katedral, hali hazırda bulunan sayılı Ortodoks kiliselerinden biridir. Katedralden sonra; Tallin pazar alanı ve Tompei kalesini de ziyaret edebilirsiniz. Özellikle Eski şehirde yer alan pazar alanında bulunan mekanlarda eğlenceli vakit geçirmeniz ve Estonya’ya özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

 

Estonya, Kuzey Avrupa’da yer alan bir ülke olması nedeniyle, yılın büyük çoğunluğunda ülkeye soğuk hava hakim olur. Bu nedenle Tallin’i gezmek isteyenler Temmuz ve Ağustos ayında Tallin’i ziyaret ederlerse daha rahat gezebilirler.

Tallin Konaklama

Tallin’de; otel, apart ve kiralık evlerde konaklayabilirsiniz. Şehrin ana geçim kaynağı turizm olması nedeniyle şehirde yaşayan birçok insan; küçük hostel veya apart sahibidir. Bu anlamda şehirde konaklayacak hostel yahut apart bulmak oldukça kolaydır. Nitekim arzın fazla olması, rekabeti de beraber getirdiği için Tallin’de az masraf ile kaliteli yerlerde konaklayabilirsiniz.

 

Tallin’de nerede kalabilirim diye merak edenler aşağıdaki listeden otel ve apartların isimlerine ulaşabilirler.

 

  • Hestia Hotel Seaport
  • Go Hotel Shnelli
  • Heart of Kalamaja Apartment
  • City Center Gonsiori Studio
  • Kapli Beach
  • Lastekodu Street Apertment
  • Pogari Residence
  • Honse-Kur Ronse
  • Heme Homestay
  • Söle

 

Tallin Ulaşım Araçları

Tallin, ulaşım ağı olarak en gelişmiş Avrupa şehirleri arasında yer alır. Nitekim şehirde gezmek için otobüs, tramvay ve troleybüs araçlarından birini kullanabilirsiniz. Bu toplu taşıma araçları için Tallinn Card kullanmanız gereklidir. Tallin Card kullanmadan toplu ulaşımda yakalanmanız halinde 40 Euro civarında bir ceza ödemek durumunda kalabilirsiniz. Ayrıca bu kart ile Tallin’de bulunan birçok turistik ve tarihi mekana da ücretsiz erişim imkanı yakalarsınız. Ancak bu kart için günlük 25 Euro gibi sabit bir ücret ödemelisiniz.

 

Toplu ulaşım dışında taksi yahut bisiklet kullanabilirsiniz. Yüzölçümü olarak küçük bir şehir olan Tallin’de ulaşmak istediğiniz yerler için ortalama 20-30 Euro taksi ücreti ödemeniz yeterli olacaktır. Ancak özellikle yaz aylarında Tallin’i ziyaret ederseniz, bisiklet ile seyahat etmenizi tavsiye ederiz.

Tallin’de Ne Yenir?

Estonya, konum itibariyle bir Baltık ülkesi olmasına rağmen çevresindeki diğer ülkelerden oldukça etkilenmiştir. Bu anlamda İskandinav ülkelerinin Tallin mutfağında etkili olduğunu söyleyebiliriz. Onun yanında Tallin Mutfağında; Rus ve Alman mutfağı izlerini de görmek mümkündür. Nitekim Tallin’de en çok Bira ve Vodka tercih edilir. Tallin’de dünyanın farklı bölgelerine ait yemek kültürlerini bir arada görebilirsiniz. Bu şehirde en çok balık ürünleri ve patates tüketilmektedir. Özellikle yemeklerin hepsinde kara buğday ekmeği beraber servis edilir. Bu kapsamda Tallin’e gittiğinizde mutlaka bir balık ve karides yemeyi unutmayın.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here